کد خبر : 39798
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۴

۵۳ سال با علی تارقلی زاده/ از ورود به AFC تا پیشنهاد برای بازگشت به ایران!

۵۳ سال با علی تارقلی زاده/ از ورود به AFC تا پیشنهاد برای بازگشت به ایران!
علی تارقلی زاده یکی از مدیران ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا، صاحب کرسی ارزشمندی برای ایران در AFC است. با این حال مردم اطلاعات زیادی از این افتخار ورزش کشورمان ندارند. در این مصاحبه سعی کردیم زندگی 53 ساله تارقلی زاده را مرور کنیم و به اطلاعات جالبی هم رسیدیم.

به گزارش پایگاه خبری فوتسال ایران، علی تارقلی‌زاده رئیس ایرانی دپارتمان فوتسال AFC یکی از افتخارهای بزرگ فوتسال کشور به حساب می آید. او به مدت ۱۰ سال در کنفدراسیون فوتبال آسیا(AFC) حضور داشته و در حال حاضر یکی از قدیمی ترین اعضای کنفدراسیون فوتبال قاره کهن است.

تارقلی زاده متولد سال ۱۳۴۱در تهران و صاحب ۴ تا فرزند پسر است. او سابقه ۱۵ سال بازی در تیم های فوتبال کشور را دارد. فوتبال را ابتدا از رده نونهالان تیم تاج شروع کرد و بعد از حضور در رده نوجوانان تاج، به بانک ملی رفت. وی همچنین سابقه حضور در تیم های کارگران، مزدا، کشاورز و سازمان گوشت را دارد. در بخش مدیریتی نیز متولی باشگاه های کوثر، آذربایجان و کشاورز بوده است. تارقلی زاده پیش از رفتنش به AFC  در سازمان تربیت بدنی نیز سمت های مختلف داشته اما بخش اصلی زندگی نامه او به عضویتش در کنفدارسیون فوتبال آسیا مربوط می شود.

در حاشیه مسابقات جام باشگاه های آسیا در اصفهان به سراغ این مدیر با سابقه AFC رفتیم و زندگی ۵۳ ساله او را از تولد تا دوران بازیکنی و از ورود به AFC تا رسیدن به دپارتمان فوتسال آسیا را در عرض یک ساعت مرور کردیم.

fut5al: آقای تارقلی زاده ابتدا نحوه ورودتان به AFC را توضیح دهید.

بنده در سال ۲۰۰۴ اولین مربی دارای مدرک حرفه ای در فوتبال ایران بودم. در مورد افرادی که در خارج از کشور این مدرک را گرفتند اطلاعاتی ندارم. دلیلی هم که به AFC رفتم همین مدرکم بود. آن ها درخواستی از من کردند که بتوانم داخل سیستم اداری کنفدراسیون بشوم. مدرک حرفه ای چهار نوع مرحله دارد. دو دوره‌اش در بیرون کشور بود. آلمان، انگلیس و حضور در یک باشگاه را داشتیم و مرحله آخرش هم کوآلالامپور بود که آن زمان دبیر AFC، پیترولاپان آنجا حضور داشت.او یک روز بر سر زمین حاضر شد و صحبتی با من کرد و گفت ما ارتباطمان با ایران مشکل دارد، شما بیا و به ما کمک کن. به هر حال من نیز در دانشگاه رشته تربیت بدنی خوانده بودم در بحث آموزش قوی بودم. در آموزش هم ما آن زمان در ایران سه دوره درجه یک، درجه دو و درجه سه داشتیم. بعد در ایران سیستم آموزش کنفدراسیون آمد. یعنی دوره های  A و B و C و حرفه ای که من این ها را گذرانده ام. بعد دوره فوتسال را طی کردم. در AFC  من را ابتدا برای فوتسال خواستند. در نظر داشتم اولین دوره در ایران باشد با مدرسی ایرانی. من هم در بخش آموزش بودم و هم فوتسال .آن‌زمان فکر کنم آقای درودگر مسئول کمیته فوتسال ایران بود.

fut5al: از همان ابتدا در بخش آموزش وارد شدید؟

من را از همان ابتدا برای مدیریت فوتسال آوردند و چون کارم هم آموزش بود در دو بخش آموزش و فوتسال شروع به کار کردم. چون آن موقع کنفدراسیون فقط ۴۰- ۵۰ نفر کارمند بیشتر نداشت و همه ۲- ۳ کار انجام می‌دادند. برنامه‌ای که ابتدا داشتیم قرار بود ما برای کمیته مسابقات و داوری نفر جذب کنیم و بعد یک دپارتمان برای فوتسال درست کنیم. چون این سیستم را برای فوتسال نداشتیم. قبل از آن ظاهرا شخصی کار می کرده اما چون رفته بود دیگر دپارتمان فوتسال نداشتند. این موضوع تشکیل دپارتمان یک سال٬ یک سال و نیم طول کشید تا ما توانستیم نفر جمع کنیم. و یک شکلی به دپارتمان بدهیم و پروسه رشد فوتسال را در آسیا اجرا کنیم.

علی تارقلی زاده-targholi

fut5al: مربیگری را دنبال نکردید. آیا هنوز علاقه به این کار دارید؟

من از همان موقع که بازی می کردم مربی تیم هم بودم. ولی آن موقع این شکلی نبود. بیشتر به کار تیمی اعتقاد داشتم و تیم دست خودم بود. آن موقع دو تا روزنامه بیشتر در مملکت نبود. یکی کیهان ورزشی یکی هم دنیای ورزش. الان ولی تعدادشان بیشتر شده است. زمان ما همه چیز فرق داشت. همان زمان دستم در یکی از بازی ها شکست و ۶- ۷ بار عمل شد. به همین خاطر، دیگر نشد به فوتبال ادامه دهم.

fut5al: بنظر شما از چهره‌های مطرح فوتسال ایران در آینده در AFC استفاده می‌شود؟

ما بطور معمول از قهرمانان در کمیته استفاده می‌کنیم. اما این موضوع بستگی به فدراسیون‌ها دارد. ما هیچ وقت خودمان این افراد را نمی گیریم بیندازیم در کمیته ها. فدراسیون باید پیشنهاد بدهد و ما استفاده کنیم.

fut5al: از فدراسیون‌های دیگر آسیایی داشتیم که چنین پیشنهادی را بدهند؟

بله داشتیم. چون هر کشوری برای خودش یکسری بازیکن شاخص دارد که معرفی می‌کنند. حسین سعید یکی از همین افراد هست که در فوتبال فعال بود و آمد در کمیته فوتسال آسیا. ولی از ایران در کمیته فوتسال خاطرم نیست.

fut5al: وحید شمسایی بارها اعلام کرده من بیشتر از کار مربیگری به کارهای مدیریتی علاقه دارم. او می‌تواند به عنوان یکی از مدیران موفق فوتسالی باشد؟

ببینید ایشان علاقه‌اش را باید در کار نشان بدهد. الان هم که دارد بازی می‌کند.

fut5al: یعنی بعد از اتمام دوران بازیکنی می‌تواند عضو کمیته فوتسال شود؟

نه ببینید بحث مربی‌گری و مدیریتی دو چیز متفاوت هستند. وحید شمسایی برای مربیگری باید در زمین نشان دهد چکاره‌است. الان درهمین تیم تاسیسات؛ اگر وحید مربی تیم است، پس چرا در زمین بازی می‌کند؟ شما می‌پذیرید؟ مدیر باشگاه باشید اجازه می دهید مربی‌تان در زمین هم بازی کند؟ وحید الان خیلی تاثیر گذار است اما فقط در زمین. اصلا در این بحثی نیست. او با تفکرش تیم را بالا می برد. همه تیم‌ها از او می‌ترسند. وحید بازیکن فنی است که روی دستش در آسیا نداریم و بنظرم کسی هم نخواهد آمد. چون یک راسی است که من کسی را مثل او در آسیا پیدا نکردم. اسپانیا یک شماره ۵ دارد که مثل وحید هست و خیلی هم خوب است. بازیکنی یک مقوله متفاوتی از مربی‌گریست. یک بازیکن خوب دلیلی ندارد یک مربی خوب باشد و یک مربی خوب هم دلیلی ندارد یک مدیر خوب باشد و همچنین یک مربی خوب دلیلی ندارد یک مدرس خوبی باشد. این ها مقوله‌های جدا از هم هستند. نه اینکه به هم ارتباطی نداشته باشند ولی یک ارتباط ضعیف و کم با هم دارند.

fut5al: شما گفتید که دپارتمنت فوتسال را تشکیل دادید تا به رشد فوتسال آسیا کمک کنید. از سال ۲۰۰۴ تا الان این رشد چقدر بوده؟ آیا این رشد الان مطابق انتظار شما بوده یا نه بیشتر انتظار داشتید؟

سوال خیلی خوبی بود. فوتسال آسیا خیلی خیلی زیاد رشد داشته است. یکی از دلایلی که می گویم رشد داشته، همین حضور ویتنام در رده‌بندی جام باشگاه‌های آسیا هست. چه کسی فکرش را می‌کرد ویتنام و کویت به این جایگاه برسند؟ در سال ۲۰۰۷ در آسیا تنها ایران لیگ داشت. در نوامبر ۲۰۰۷ لیگ ژاپن را افتتاح کردیم. در همان سال لیگ قطر هم افتتاح شد. در سال ۲۰۰۹ که ما مجوز جام باشگاه‌ها را گرفتیم تنها ۹ کشور لیگ داشتند. الان اکثر کشورها لیگ دارند. این یعنی رشد فوتسال در آسیا. در سال ۲۰۰۵ یک کورس فوتسال AFC برگزار شد که آن هم در ایران بود و خودم برگزار کردم و آقایان شمس، ابطحی، رعدی و صالح دستیاران کلاس بودند. در سال ۲۰۱۳ این تعداد رسید به ۲۱۵ کورس! در سال ۲۰۱۵ تا همین الان ۱۶۰ کورس درخواست شده است. این علاوه بر کورس‌هایی است که خود کشورها برگزار می‌کنند. رشد فوتسال بجز این‌هاست؟

رشد فوتسال را وقتی در فیفا مطرح می‌کنیم، اینطوری باید بگویم که هیچ کنفدراسیونی در جهان در سطح ما کار آموزش را انجام نداده است. ما دو سوم جمعیت جهان را داریم. از نظر جغرافیایی از این سر قاره تا آن سر قاره باید ۱۰ تا ۱۲ ساعت در راه باشی. ولی این مسیر در اروپا نیست. این‌ها را هم نباید فراموش کنیم.

ما یک برنامه‌داریم برای سال ۲۰۲۰ که خودم طراحی کردم. ابتدا آن برنامه، بلند مدت بنظر می‌رسید ولی الان داریم به آن خیلی نزیک می‌شویم. یک وقفه یکی دو ساله در برنامه خورد ولی دارد راه خود را خوب ادامه می‌دهد. این ویژن ۲۰۲۰ یک تعریفی دارد. تعریف‌اش این بود که مسابقات زیر ۱۹ سال داشته باشیم. بانوان داشته باشیم که این را دو ماه دیگر برگزار می‌کنیم. تنها قاره‌ای هستیم که مسابقات بانوان را دارد. ما الان به فیفا پیشنهاد مسابقات جام‌جهانی زنان را دادیم. آن‌ها گفتند شما در سطح قاره برگزار کنید تا ببینیم چیزی دارد تا بتوانیم روی آن بحث کنیم؟!

TArgholizade

fut5al: فوتسال ما جزو رشته‌هایی به حساب می آید که در مجامع بین‌المللی دارای کرسی‌های مناسب است. ولی در آسیا از هر کشوری تنها یک نفر می‌تواند در هر کمیته کرسی داشته باشد. این برای فوتسال ما که جزو قدرت‌های آسیا هست یک مقداری مشکل ایجاد کرده. چون الآن علی کفاشیان به عنوان ریس کمیته انتخاب شده که با این شرایط عباس ترابیان که باتجربه‌ترین شخص کمیته فوتسال آسیا بوده باید از این کمیته خارج شود. نظر شما در این مورد چیست؟

ببینید الآن کنفدراسیون فوتبال آسیا کمیته‌های فوتسال و فوتبال ساحلی‌اش با هم هستند. فیفا این دو را از هم جدا کرده چون فعالیت‌ها بیشتر است. اگه تعداد مسابقات فوتبال ساحلی کنفدراسیون هم بیشتر شود آن وقت ما هم می‌توانیم این دو را جدا کنیم و یک نماینده هم بفرستیم آنجا. این یک قاعده است که باید از هر کشور حداقل یک نفر در ۱۴ کمیته موجود در کنفدراسیون داشته باشیم. و این حق ۴۷ کشور عضو AFC است. ولی در کل برای کشورهای مختلف سهمیه‌هایی بر اساس قدرت آن‌ها در فوتبال قاره در نظر گرفته‌اند ولی در هر کمیته از هر ملیت تنها یک نفر می‌توانه عضو شود.

fut5al: این که آقای کفاشیان گفتند ناخواسته ریس کمیته فوتسال شدند بنظر شما امکان‌پذیر است؟ و این که آقای ترابیان با این همه تجربه باید بر اساس همان قانون کنار بروند کمی عجیب نیست؟

من اطلاعاتی در این زمینه ندارم. من فکر می‌کنم که آقای ترابیان یک آدم با تجربه است. که در AFC به این افراد Senior Members می‌گوییم. ما در AFC تنها دو نفر در این حد داشتیم که یکی از آن افراد آقای ترابیان بودند. ولی ما باید قانون را بپذیریم. آقای ترابیان جزو افرادی بودند که خودشان عملا داخل زمین بودند و به راه و چاه کار وارد بودند. ایشان با زبانی که داشتند می‌توانستند حرف خود را به کرسی بنشانند. در مورد زمان حضور آقای ترابیان در سمتشان آینده‌گان می‌توانند قضاوت کنند.

fut5al: تا بحال از داخل ایران پیشنهادی برای انجام کار مدیریتی داشتید؟

من ابتدا داخل ایران کار کردم. پیشنهاد هم هر روز می‌شود. حتی یک پیشنهاد هم در سال ۲۰۰۸ برای یک سمت در فیفا بود که AFC اجازه نداد. گفتند روی شما سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و به راحتی از دست نمی‌دهیم. البته من هم یک محدودیت زندگی دارم که درس و زندگی بچه‌هاست. ابتدا به آن‌ها نگاه می‌کنم و بعد خودم.

fut5al: پیشنهاد از ایران چطور؟

از ایران هم زیاد پیشنهاد داشتم. از لیگ برتر و جاهای دیگر. ولی در سطح فدراسیون فوتبال چیزی نبوده است. معمولا این قضایا اتفاق می‌افتد. حتی رفتم و به باشگاهی که پیشنهاد مدیریت داده بود، مشاوره دادم؛ بدون هیچ چشم‌داشتی و خیلی دوست داشتند برای آن‌ها کار کنم. ولی من معیار اولم خانواده است.

fut5al: در حال حاضر اعضای خانواده شما در مالزی هستند؟

پسر بزرگم آلمان هست. دومی در شرف رفتن به انگلیس یا جای دیگر است. ولی بقیه مالزی هستند.

تارقلی زاده

fut5al: تابحال از ایران پیشنهادهای نامتعارف بوده که شما نتوانید کاری انجام دهید؟ چون بهرحال شما در AFC سمت دارید و شاید افرادی بخواهند از این سمت سو استفاده کنند...

نه. من همیشه این فکر را قطع می‌کنم. بچه‌هایی که با من کار کردند و در تماس هستند می‌دانند که من مشکل مالی ندارم. از ۱۶ سالگی ماشین داشتم و کارخانه داشتم و همه چیزم به راه بوده است. پدرم هم نماینده کارگران در مجلس سابق بوده. یک شرایطی هم داشتیم که فوتبال را برای فوتبال بازی کرده‌ایم. تمام آن شاگردها و دوستانی هم که داشتیم به جرات قسم می‌خورم که همه‌شان سرشان را  برای من می گذارند. چون همیشه با آن ها رو راست بودم. البته آقایانی هم بودند که تماس گرفتند با من تا گله‌گی کنند و یا کاری برایشان انجام دهم. سعی کردم که نگاهشان را به سمتی ببرم که ملی نگاه کنند. مثلا در موضوع تبانی اجازه ندادم بجث را باز کنند. چون برای فوتسال ما پوئن منفی بود. گفتم در ایران هرچقدر که دوست دارید سر این موضوع دعوا کنید ولی در سطح AFC مطرح نکنید. چرا؟ چون اسم ایران خیلی بزرگتر از ماست.

fut5al: سال ۲۰۱۰ مسابقات آسیایی در ایران بود و امسال هم در ایران است. از لحاظ امکانات سخت‌افزاری ما چقدر پیشرفت داشتیم؟

قطعا پیشرفت بوده. ما ۵ سال پیش در سالن پیروزی بودیم. من خاطرم هست خیلی مشکل داشتیم. جای خبرنگاران مشکل داشت. اینترنت مدام قطع می‌شد. فضا کوچک بود. ولی اینجا(سالن ۲۵ آبان) خیلی بهتر است.

fut5al: آیا می توانیم با این امکانات به زودی شاهد میزبانی جام ملت‌ها در ایران باشیم؟

جام ملت‌ها معیارش دو سالن خوب و سالن‌های تمرین است. و همچنین هتل‌های خوب. خودتان نگاه کنید. ببینید ما کجا را داریم تا بتوانیم جام ملت ها برگزار کنیم؟

fut5al: همین اصفهان…

ببنید ۱۶ تیم را شما میخواهید اسکان دهید. نه که نشود. ولی چین و یا کشورهای دیگر امکانات بهتری دارند. مثلا تهران یا مشهد؛ آیا دو تا سالن خوب دارند؟ ما باید به قضیه دوباره نگاه کنیم. کلان شهرهای ما امکانات مناسب فوتسال ندارند. اگر امکانات خوب و یا حداقل دو سالن با کیفیت مثل همین ۲۵ آبان داشته باشیم به راحتی جام‌جهانی را هم می‌توانیم میزبانی کنیم.

fut5al: در مورد اختلافات در فوتسال ایران صحبت کنید. آیا چنین بحث‌هایی در کشورهای دیگر هم وجود دارد؟

یکی از ارکانی که الان فوتسال ایران کمی بالاتر از بقیه در آسیا قرار دارد این است که این اختلاف‌ها در گذشته نبوده است. ولی الان دارد خیلی زیاد می شود. مطمئن باشید اگر این اختلاف‌ها ادامه پیدا کند ما در همین سطح خواهیم ماند.

در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ اعتقاد داشتم فوتسال ایران ۲۰ سال از آسیا جلوتر است. یک زمانی این به ۱۰ سال رسید و مدام کمتر و کمتر شد. این دلیل نیست که ما رو به جلو نیستیم. این یعنی آن‌ها خیلی از ما حرکتشان سریع‌تر است و ما حرکتمان کندتر. یک روز عراق دو مدافع می‌گذاشت و دو مهاجم سانتر می‌کردند برای همدیگر. ولی الان توپ را در زمین می‌چرخانند و این هم برای این است که کورس‌های مختلفی را برای آنها گذاشتیم.

fut5al: یعنی شما معتقد هستید که ما عقبگرد نداشتیم؟

ژاپن ۵ یا ۶ نفر را قبلا می‌فرستاد در تیم‌های اسپانیایی بعد می‌آوردشان و تیم ملی را تشکیل می‌داد. الان لیگ دارد. لیگ برتر و دسته یک و سازمان لیگ. روز اول افتتاحیه آن لیگ ۱۲ هزار نفر شرکت کردند. برند سازی کردند و الان اینجا هستند.

در مورد پیشرفت ایران بطور کلی اینطوری بگویم که لیگ شما از سال ۲۰۰۵ تا الان چقدر تغییر داشته؟ آن وقت متوجه می‌شوید که چقدر پیشرفت کردید. آیا شما ساختار سازی کردید؟ باشگاه‌‌سازی انجام دادید؟ بخش اداری را درست کردید؟ باشگاه ها بیلان و تراز مالی ارائه داده‌اند؟ چندتا از باشگاه‌های ما آکادمی و تیم‌های جوانان را راه انداخته‌اند. این می‌شد رشد. ما الان یکسری کلاس‌های حرفه‌ای شدن باشگاه‌ها داریم که با مدرسین اروپایی انجام می‌شود. آنجا یکسری ملزومات را برای باشگاه‌های حرفه‌ای اعلام می‌کنیم که باید در لیگ‌های حرفه‌ای اعمال کنند. این ملزومات در سال ۲۰۱۱ تصویب شده است و باید اجرا شود.

fut5al: این در راستای سفر شما به اسپانیاست؟

سفر به اسپانیا یک بخشی از این کار است که کارهای مطالعاتی را انجام دادیم. از سفر اسپانیا و روسیه و سوییس ما دو مدرس خوب شناسایی کردیم که یکی از آن‌ها می‌تواند میزبانی را به باشگاه‌ها یاد دهند. او از باشگاه دینامو است. ریس لیگ اسپانیا را هم برای لیگ و برند کردن و رشد آنها می‌خواهیم بیاوریم. این‌ها دو روز برای باشگاه‌ها و یک روز برای رییس لیگ و هییت‌های فوتسال برنامه دارند بعد از آن دیگر کشور خودش می داند؛ اگر خواست کارگاه‌های توسعه را خودش ادامه می دهد.

Targholizadeh LNFS

شما نگاه کنید ویتنام یک شهر هوشی‌می‌نه‌اش کلا فوتسال داشت و هانوی هیچ فوتسالی نداشت. رفتیم آنجا برایشان برنامه گذاشتیم و الان در لیگ‌شان از هانوی هم تیم دارند. این شاید به لحاظ شرایط مالی کشورشان رشد خیلی سریع نبوده ولی بهرحال پیشرفت بوده است.

fut5al: شما در رابطه با لیگ‌ ایران گفتید که در سال ۲۰۰۷ تنها لیگ آسیا بود. الان این لیگ کجای آسیا قرار دارد؟ در کلیت ساختار فوتسال ما الان کجای جهان و آسیا جای گرفته است؟

ببینید در آسیا هنوز پیشی از ما نگرفته‌اند. در نظم و انظباط و اداره الان ژاپنی‌ها دارند خیلی خوب کار می‌کنند. ما هنوز نمی‌توانیم بگوییم لیگ‌مان آمده پایین. ما قبلا لیگ داشتیم و آن‌ها نداشتند. باید این را نگاه کنیم. در دنیا هم یوفا خیلی موفق بوده. ما نمی‌توانیم آن‌ها را با خودمان مقایسه کنیم چون پولی که آن‌ها خرج می‌کنند خیلی متفاوت است. الان شما اعلام کنید بارسلونا در ایران بازی دارد. از تمام ایران می‌آیند برای آن بازی. شما بگوید بلیط بازی ۱۰۰۰ دلار است. شما فکر می‌کنید ورزشگاه پر نمی‌شود؟ ببنید این‌ها برندسازی است و درآمدزایی که آن‌ها دارند و ما نداریم. من الان می‌گویم که نگویید ایران و ویتنام. اسامی تیم‌ها را اعلام کنید. بگذارید برند سازی شود.

fut5al: ولی آنجا افتخارشان حضور ۱۲۰۰۰ نفر در فینال جام باشگاه‌های اروپا در امسال است. ما بارها در تهران سالن ۱۲۰۰۰ نفری آزادی را پر از تماشاگر دیدیم. فینال امسال هم اگر در تهران بود مطمئنا باز سالن آزادی پر میشد.

آنها الان به یک معیارهایی رسیدند. ما از لحاظ مالی به آنها نمی‌رسیم. ولی در جاهای دیگر می‌توانیم به آنها برسیم. ما باید روش خودمان را پیاده کنیم. روشی که برای فوتسال خودمان باشد و بتواند ما را به آنها برساند.

fut5al: به میزبانی ایران در جام باشگاه های آسیا چه نمره‌ای از ۰ تا ۲۰ می‌دهید؟

اگر بخواهیم برای این مسابقات ایده‌آل آسیا را در نظر بگیریم، یک نمره دارد و اگر ایده‌آل فیفا را نگاه کنیم یک نمره دیگر. یکی از بزرگترین مشکلات این است که میزبان در خانه خودش بازی نمی‌کند. این الان از لحاظ فنی یک اشکال بزرگ است. اگه گیتی پسند بازی داشت چه اتفاقی می‌افتاد؟ هیچ وقت سپاهان و ذوب‌آهن روز فینال بازی نداشتند و در سالن فوتسال تشویق نمی‌شدند و چندین مورد دیگر.

شما باید این میزبانی را در تهران با ۱۸ میلیون جمعیت برگزار می‌کردید. آیا سالنی برای این کار داشتید؟ مگر ادعا نداریم بهترین در دنیا هستیم؟ با کدام امکانات؟ من این مسائل را ۳ یا ۴ سال پیش گفتم تا برای سال ۲۰۱۶ امکانات داشته باشیم. الان سازمان تربیت‌بندی باید بداند که استعداد ایرانی‌ها در چیست. الکی روی مسائل دیگر سرمایه‌گذاری نکند. وقتی یک نفر ریاضی را خوب بلد است او نمی‌فرستند برود پزشک شود. روی همان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بشود یکی مثل دکتر حسابی.

علی تارقلی زاده-targholi

 

میزبانی یک محاسنی دارد که در پشت آن قرار گرفته و شاید قابل دیدن نباشد. همین سالن را شما نگاه کنید. اگر میزبانی را نمی‌گرفت اصفهان بنظر شما با این سرعت و کیفتیت آماده می‌شد؟ این مسایل باعث می شود که به میزبانی ۲۰ بدهیم. چون خود میزبانی نمره ۲۰ دارد. این سالن نمادی از ورزش فوتسال شماست. شما میلیون‌ها دلار خرج می‌کنید برای مبارزه با مواد مخدر. این ورزش و این سالن‌ها با هزینه کمتر جلوی رشد اعتیاد را می‌گیرد. من خودم در یکی از محله‌های پایین شهر تهران که اعتیاد به شدت در آن وجود داشت بزرگ شدم. ولی یک روز که با پدرم رفتم امجدیه برای تماشای فوتبال به این رشته علاقه‌مند شدم و به آن ادامه دادم تا رسیدم به این مرحله. چرا چون عاشق این رشته شدم. در زندگیم تا الان نه سیگار کشیدم و نه مشروبات الکلی مصرف کردم. در AFC هم که هستم همیشه به خودم این نکته را گوشزد کردم که یک ایرانی هستم و از یک فرهنگ بزرگ آمدم و باید فرهنگم را به همه نشان بدهم. آنجا هم هرکس بخواهد یک ایرانی را مثال بزند همیشه من را نشان می‌دهد.

برگزاری هم یک نقص‌ها و یک سری خوبی‌ها  داشت. همین مسئله را اگر از دیدگاه AFC هم بخواهم نمره بدهم به مشکل می‌خوریم.

fut5al: این برگزاری باعث می‌شود AFC را ترغیب کند تا سال‌ دیگر یا سال‌های دیگر هم به ایران میزبانی را بدهد؟

قطعا این طوری است. میهمان‌نوازی شما و کارکرد شما خوب بوده و هست. این موضوع را باید هفته دیگر و دو هفته دیگر در هیئت رئیسه گزارش بدهم تا بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

fut5al: چرا آقای شیخ سلمان به ایران نیامد تا بازی فینال را ببیند؟

از قرار یک جلسه‌ای داشتند. ابتدا هم قرار بود بیایند ولی آقای کفاشیان ریس کمیته فوتسال آسیا خودشان در سالن حضور داشتند.

تارقلی زاده

fut5al: ما هر کاری کنیم علی کفاشیان فوتسالی نخواهد شد. آیا ایشان با توجه به این که فوتسالی نیستند می‌توانند به فوتسال آسیا کمک کنند؟

هنوز که کارشان را آغار نکرده‌اند و نمی‌توانیم قضاوت پیش از موعد بکنیم. حتما یک حسن‌هایی دارند. قرآن هم می‌فرماید شما یک چیزی را فکر می‌کنید بد هست ولی بعدا می‌بینید که چقدر خوب بوده است. ولی بالاخره ما افرادی هم داریم مثل آقای ترابیان که از سال ۱۹۹۹ در AFC بوده و باید از تجربیات آن‌ها استفاده کنیم. چون این تجربه‌ها یک روزه به دست نیامده و حاصل چندین سال کار کردن است. تجربه ایشان باید الان در کشور خودمان هم استفاده شود. برای همین مسابقات جام باشگاه‌ها، ایشان بودند که توانستند مجوز بگیرند. اگر ایشان نبودند هیچ وقت نمی‌توانستیم این مسابقات را برگزار کنیم. همیشه حمایت‌های عباس ترابیان برای فوتسال آسیا وجود داشته است.

fut5al: در مورد بازیکن‌های قرضی در جام باشگاه‌ها چه نظری دارید؟ آیا حرکت خوبی است؟

سوال خیلی خوبی را مطرح کردید. ببینید شما اگر می‌خواهید به کیفیت برسید باید اول به کمیت برسید. مثلا اگر می‌خواهید مربی با کیفیت بالا داشته باشید، باید ۵۰ نمونه داشته باشید تا برسید به یک مورد خوب و مناسب. وقتی هیچ نداشته باشید کاری نمی‌توانید بکنید. در فوتسال جام باشگاه‌ها از همان اول راه افتادن‌اش کمر ما شکست. عراق آمده بود در مسابقات لباس نداشت تا بالاخره انصراف داد. چین آمده بود ۳ تا بازیکن کارت نداشت و با ۹ نفر شرکت کرده بود. سرپرست نداشتند و کلا وضع خوب نبود. ما رفتیم در گزارش بازی‌ها گفتیم خوب بود و بد نبود و قابل پیشرفت است. الان آمدیم رسیدیم به اینجا که یوفا می‌گوید بهترین مدل را شما انتخاب کردید. خیرات قزاقستان کل تیم‌اش برزیلی است. تیم ملی ایتالیا اکثر بازیکنانش برزیلی هستند. ما آمدیم و گفتیم یک آسیایی و یک بازیکن غیر آسیایی می‌توانند تیم‌ها قرضی داشته باشند. شما نگاه کنید قطر و اینجور تیم‌ها همه پولدار هستند و می‌رفتند بازیکن برزیلی می‌آوردند. ما آمدیم جلوی این قضیه را گرفتیم. ولی هنوز جلوی این قضیه را نگرفتیم که تیم‌ها نتوانند از بازیکن‌های ملی خودشان استفاده کنند و تنها دو تا قرضی بتوانند بگیرند. ولی این الان در اولویت ما نیست. چون فعلا به کمیت بها می‌دهیم. قبلا تیم ملی تایلند و ازبکستان و ایران تا ۵۰ درصد تیم ملی چین و ژاپن در مسابقات شرکت می‌کردند. ولی الان کمتر شده. من موافق شما هستم که نباید بازیکن قرضی زیاد گرفته شود. زمانی می‌توانیم بیشتر اولویت‌های خودمان را اجرا کنیم که این مجوز حرفه‌ای را برای باشگاه‌ها ارائه دهیم.

user comment

fut5al: در پایان یک خاطره جالب از حضورتان در AFC بفرمایید…

اولین بار که در یک جلسه شرکت کردم فکر کردم آنجا هم مثل ایران جلسات با شیرینی خوردن و میوه خوردن و کمی هم حرف جلو می‌رود. قرار بود یک گزارشی هم ارائه بدهم از یک دوره‌ای در اسپانیا. به یک باره دیدم به من می‌گویند توضیح بده. من هم چیزی آماده نداشتم. با خودم گفتم چه باید بگویم؟ یک باره دیدم تصویر من در مانیتور پخش شد. ولاپان(مدیر جلسه) گفت اگر انگلیسی نمی توانی حرف بزنی فارسی بگو. آن بنده خدا فکر می‌کرد من انگلیسی بلد نیستم گزارش دهم. نمی دانست که من مانده بودم چه بگویم. یک باره دیدم گزارش من دارد پخش می شود. من هم از خودم و از روی گزارشی که پخش می شد گزارش دادم. ولاپان کلی لذت برد و گفت گزارش دادن یعنی این. از قبل آماده کنید و صحبت کنید نه این که همه آن را از روی کاغذ بخوانید.

fut5al: و نظر شما درمورد پایگاه خبری فوتسال…

معتقدم پایگاه خبری باید آشتی دهد تا این که هر چیزی را گزارش دهد. ما باید به فوتسال خدمت کنیم. همین خبر رسانی شما باعث رشد فوتسال شده است. امیدوارم در کارتان فقط خدا را در نظر بگیرید.

گفت و گو و تنظیم: علی احدیسعید پروا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 7 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۷
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

منوچهر نظري یکشنبه , ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵

جناب اقای تارقلی زاده برای شما ارزوی سلامتی دارم و امیدوارم که دربرنامه ریزی جهت پیشرفت فوتسال در سطح اسیا ،علی الخصوص ایران موفق باشید.

علی اکبر امینی-مازندران یکشنبه , ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۰

خدمت استاد ارجمندم جناب آقای تارقلی زاده عرض ادب و احترام دارم. از سخنان شما همچون کلاسهایی که در خدمتتان بودیم پندهای زیادی میگیریم. برای شما و خانواده عزیزتان بهترینها را آرزو دارم

مشیرالدوله یکشنبه , ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۲

جالب بود این بنده خدا اصلا اسمش رو تا حالا نشنیده بودیم ولی معلومه که کاملا فنی و مدیر موفقیه ، حالا اگه شمسایی یا شمس اینجوری مصاحبه بگیرید آسمان و ریسمان میبافن از بس حاشیه درست میکنن و تیکه بار هم و این و اون میکنن به زمین و زمان گیر میدن که ما عل یم و بل یم فقط و فقط هم با فالکاو یا وناسیو فالوده میخورند و هیچکس رو هم قبول ندارن … شمسایی و شمس مدل علی پروینی فوتسال ایرانن.

ولی امجدی یکشنبه , ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۳

جناب آقای تارقلی زاده باعث افتخار ایرانید

نام ... دوشنبه , ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۸:۲۵

با همه چیز و همه حرف‌های جناب تارقلی زاده موافقم به جز مورد تبانی و عدم برخورد با آن که باعث شده به روشهای مختلف این تبانی و ناپاکی بیشتر ریشه بگیرد و در آینده هم از عوامل نابودی فوتسال ایران خواهد بود

اصفهانی دوشنبه , ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۹:۲۴

آقای تارقلی زاده افتخار ایرانیها در afcهستند زنده باد مصدر علی

نام ... چهارشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۵

جناب أقای تارقلی زاده سلام ، شما إنسان شریف و با شخصیتی هستید و مصاحبه شما نیز سرشار از نکته و تجربه ، اما شخصا فکر می کردم شما از موضوع تبانی بزرگ در ایران أطلاع نداشتید اما الان متوجه شدم شما کاملا از این موضوع و معرفی تیم خطا کار اطلاعات کامل داشته أید جناب تارقلی زاده ، قطعا برخورد با فساد در فوتسال یکی از وظایف و رسالت مهم afc می بأشد و عدم برخورد مناسب باعث حمایت و ترغیب دیگر تیمها به این امر زشت می بأشد ، أیا این چشمپوشی شما باعث شد این عمل زشت ریشه کن شود یا درس عبرت دیگر شود حتما جواب نه می بأشد زیرا هر ساله در أواخر لیگ برتر و دیگر لیگهای کشور اتفاقات زیر پوستی و به نوعی تبانی بین تیمها، مدیران ، مربیان و بازیکنان و دیگر عوامل صورت میگرد و اب از أبت کان نمی خورد ، از زحمات شما سپاسگزارم