کد خبر : 157079
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۲۱
-

جاوید: درحال‌ بررسی سه پیشنهاد باشگاه‌های ایرانی هستم /هدف بزرگ فینال جام‌جهانی فوتسال است/ بازیکن سال ، باید به من داده می‌شد و ندادند

جاوید: درحال‌ بررسی سه پیشنهاد باشگاه‌های ایرانی هستم /هدف بزرگ فینال جام‌جهانی فوتسال است/ بازیکن سال ، باید به من داده می‌شد و ندادند

آقای گل لیگ برتر فوتسال ایران، رک و پوست‌کنده درباره فوتسالی گفت که تقدیر جلوی پایش گذاشت تا چهارسالش را با گلباران دروازه‌ها به‌عنوان آقای گلی برسد، از کلامش مشخص است برای صحبت از فوتسال با هیچ‌فردی تعارف ندارد. او برای رسیدن به فینال جام‌جهانی، هدف چندین ساله‌اش انرژی می‌گذارد و توقع این صرف انرژی را از مسئولان و اهالی فوتسال هم دارد.

به گزارش پایگاه خبری فوتسال ایران، آقای گل لیگ برتر فوتسال ایران، رک و پوست‌کنده درباره فوتسالی گفت که تقدیر جلوی پایش گذاشت تا چهارسالش را با گلباران دروازه‌ها به‌عنوان آقای گلی برسد، از کلامش مشخص است برای صحبت از فوتسال با هیچ‌فردی تعارف ندارد. او برای رسیدن به فینال جام‌جهانی، هدف چندین ساله‌اش انرژی می‌گذارد و توقع این صرف انرژی را از مسئولان و اهالی فوتسال هم دارد.

«مهدی جاوید»، ملی‌پوش خوش‌سابقه تیم ملی فوتسال ایران از مسیرش برای آمدن به فوتسال گفت و به سوال‌هایمان درباره لیگ پرحاشیه امسال پاسخ و درباره آخرین پیامش در فضای مجازی توضیح داد. او البته به سوال درباره پاداش تیم ملی فوتسال لبخند زد و خواست که از این موضوع بگذریم! در ادامه صحبت‌های نامزد دریافت عنوان بازیکن سال آسیا را با «فرهیختگان» خواهید خواند.

از فوتبال به فوتسال آمدید، تصمیم سختی بود؟ هیچ‌وقت از این انتخاب پشیمان نشدید؟

راستش در فوتبال شرایطم خیلی خوب بود و می‌شود گفت در مسیر پیشرفت قرار داشتم، تا اینکه آقای بی‌غم، مربی جوانان علم و ادب که من سابقه همکاری با او را داشتم و آن موقع از فوتبال به فوتسال آمده بود به من پیشنهاد داد سر تمرین تیم بروم. آن‌موقع حسین شمس، مربی تیم بزرگسالان علم و ادب بود و بازی من را دید و خوشش آمد و همین اتفاق باعث شد به فوتسال بیایم، بعد از آن در دوسال خدمت سربازی‌ام به فوتبال برگشتم، ولی بعد از خدمتم، چون هنوز قراردادم با علم و ادب تمام نشده بود دوباره به فوتسال برگشتم و تا امروز اینجا هستم.

اگر قرارداد نداشتید، در فوتبال می‌ماندید؟

بله، اگر این قرارداد نبود، چون چند پیشنهاد خوب چمنی هم داشتم فوتبالی می‌ماندم، ولی الان به مسیری که در فوتسال طی کرده‌ام نگاه می‌کنم، می‌بینم خیلی اتفاقات خوبی برایم افتاد و خدا را شکر می‌کنم، البته شاید در فوتبال هم اتفاقات خوبی می‌افتاد، ولی چیزی که در فوتسال بوده، موفقیت‌آمیز بوده است و راضی هستم.

پایان لیگ برتر امسال پر از حاشیه بود و این حاشیه‌ها مثل بازی مقابل شهروند ساری و گیتی‌پسند برای شما هم بود، چرا؟

در تمام رشته‌ها حواشی هست و در فوتسال هم حاشیه وجود دارد و نمی‌شود گفت که نباشد. یک‌سری اتفاقات درطول فصل افتاد که اتفاقات خوب و زیبنده‌ای نبود، با این حال توانستند با توجه به اتفاقاتی که افتاد و تعطیلی‌ای که پیش آمد باز هم لیگ را -البته با اشکالاتی که در نحوه برگزاری وجود داشت- به‌اتمام برسانند. می‌شود گفت اتفاق خوبی بوده و اتفاقات بد هم امیدوارم در سال جدید کمتر باشد، نمی‌شود گفت به صفر برسد، ولی امیدوارم بار فنی لیگ بیشتر باشد و اتفاقات بد کمتر.

در لیگ امسال که گویا احترام به بازیکنان ملی‌پوش حتی از سوی بعضی تماشاگران هم وجود نداشت!

تماشاگران در بعضی از سالن‌ها مثل بهبهان، مشهد یا قم حتی مرا تشویق کردند و احترام گذاشتند و بعضی سالن‌ها هم می‌روی و از همان اول تا زمان پایان بازی حرف‌های ناشایست به‌زبان می‌آورند و این خیلی بد است که متاسفانه این مساله برای امسال و سال قبل نیست، تمام سال‌ها وجود داشته و تکرار می‌شود و دلیل تکرارش را جریمه نکردن درست و حسابی از سوی کمیته انضباطی می‌دانم. وقتی ناظر داوری اتفاقات را به‌چشم خود می‌بیند و می‌شنود که چهارهزار تماشاگر به‌صورت هماهنگ‌شده توهین می‌کنند، ولی در گزارشی که به فدراسیون می‌فرستد هیچ‌اشاره‌ای به این موارد نمی‌شود، طبیعی است که تماشاچی دوباره همان کار را انجام می‌دهد. اوج این ماجرا را هم که سال قبل در بازی ساری دیدید! هیچ اتفاقی هم نیفتاد و متاسفانه در گزارش هیچ‌چیزی نوشته نشد و سال بعدش هم درهمان سالن دیدید که اتفاقات بدتری افتاد. به‌نظرم آدم‌هایی که هستند، اشتباهاتی انجام می‌دهند که باعث می‌شود فوتسال اینقدر حواشی داشته باشد.

چرا به بازیکن مغرور گیتی‌پسند معروف بودی؟

نمی‌دانم، به‌هرحال بعضی‌ها هستند که با هر شرایطی کار می‌کنند، ولی من با هر شرایط، هر جا و هر فرد کار نمی‌کنم، یک‌سری اصول دارم که اگر ببینم جایی‌که هستم اصولم رعایت می‌شود با جان و دل می‌مانم و کار می‌کنم، ولی جایی که ببینم شرایط با اصول من منافات دارد خیلی راحت جدا می‌شوم و می‌روم جایی که آرامش بیشتری داشته باشم.

ستاره تیم مس و لیگ برتر امسال بودی و چهارفصل آقای گل شدی، چطور اینقدر راحت گل می‌زنی و این عناوین را حفظ می‌کنی؟

من قبل از این چهارسال هم ۶ سال در کورس آقای گلی و جزء بهترین گل‌زن‌های لیگ بودم و فکر می‌کنم این استعدادی است که از بچگی داشتم و چارچوب‌شناس بودم. مهم‌ترین عامل داشتن این عنوان انتخاب‌های خوبم بود، در تیم‌های خوبی بازی کردم که هم‌تیمی‌های درجه یکی هم داشتم، خیلی وقت‌ها خودم دنبال این عنوان نبودم، ولی هم‌تیمی‌های من باعث شدند این عنوان به من برسد، حداقل دوسال این‌گونه بود که کمکم کردند. البته آقای گلی دغدغه من نبوده است، ولی خوشحالم که این چهارسال این عنوان را به‌دست آوردم و خوشحال‌ترم که در این چهارسال درخدمت تیم بودم و اولویتم موفقیت تیم و بعد عناوین فردی بوده است.

گفتی عنوان فردی و آقای گلی دغدغه‌ات نیست، دغدغه و هدف‌گذاری تو چیست؟

مهم‌ترین هدف‌های من همیشه اول قهرمانی تیمی که در آن بازی می‌کنم و بعد عنوان فردی بوده است و هدف بزرگ دیگرم فینال جام‌جهانی فوتسال در سال آینده است. سال۲۰۱۶ می‌توانستیم به فینال مسابقات برویم که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و برای ۲۰۲۱ این شانس را داریم که یک مسابقه خوب را تجربه کنیم و به فینال مسابقات برویم. هرچند کارمان بسیار سخت است، ولی اگر حمایت‌های لازم از تیم ملی فوتسال شود تجربه فینال جام‌جهانی دور از دسترس نیست و برای بازیکنی مثل من هم می‌تواند هدف بسیار خوبی باشد.

با این نوع حمایت فدراسیون این هدف نزدیک است؟

امکانات ما نسبت به کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. سال ۲۰۱۶ هم که سوم جهان شدیم به‌لحاظ امکانات قابل مقایسه نبودیم، به‌هرحال از روزی که وارد مسابقات می‌شویم و به این رشته می‌آییم شرایط را می‌دانیم و توقع امکانات آنچنانی نداریم، ولی اگر همان امکانات معمولی هم برای تیم ملی فراهم شود که دغدغه‌های ابتدایی را نداشته باشیم، به‌نظرم بچه‌ها توانایی رقم زدن یک اتفاق بزرگ در جام‌جهانی را دارند.

از حمایت صحبت شد، از پاداش تیم ملی چه خبر؟

پاداش؟ واقعیت این است که آن را پاداش نمی‌دانم؛ مبلغش بسیار ناچیز است و همان موقع هم که تورم نبود مبلغ خاصی نبود، الان که دیگر هیچی نیست، با ۲۰ میلیون تومان کار خاصی نمی‌شد کرد و الان هم هیچ‌کاری نمی‌شود کرد. ۱۰ میلیون تومانش را آقایان دادند، ۱۰ میلیون تومانش مانده است که بدهند یا ندهند دیگر مهم نیست و اصلا نیاز به صحبت در این مورد نیست. اگر پاداش خیلی خوبی باشد و تاثیری در زندگی بازیکنان بگذارد خوب است، ولی واقعا اتفاق خاصی نیست و بیشتر ناراحتی بازیکنان به‌خاطر خلف‌وعده بود و ارزشی که باید قائل می‌شدند وگرنه مبلغ آنقدر پایین است که بهتر است درموردش صحبت نشود.

تفاوت رقم‌های بین فوتبال و فوتسال از نگاه تو چگونه است؟

اینکه قرارداد فوتبال و فوتسال را بخواهیم به‌هم نزدیک باشد، به‌نظرم درست نیست، چون در دنیا هم فوتبال با فوتسال متفاوت است و این اتفاق و این اختلاف قرارداد در کشوری مثل اسپانیا و دیگر کشور‌های دنیا هم وجود دارد و اصلا مشکلی نیست، ولی فوتسال می‌تواند شرایطش بهتر از این باشد. اصلا نمی‌شود فوتبال را با فوتسال مقایسه کرد، ولی فوتسال در کشور ما می‌تواند به‌لحاظ جذب اسپانسرها و بالاتر رفتن مبالغ قراردادها بهتر باشد. درحال‌حاضر غیر از دو باشگاه مس و گیتی‌پسند بقیه باشگاه‌ها در رقم قرارداد ضعیف هستند و حق بچه‌های فوتسال بیشتر از این است و به‌نظرم فوتسالی‌ها می‌توانند خود را نزدیک به بسکتبال و والیبال قیاس کنند. فوتسال در جایگاه واقعی خودش نیست و نیازمند پیگیری مسئولان است که دنبال اسپانسر و پخش زنده منظم تلویزیونی باشند. اگر لیگ فوتسال پخش زنده یک‌خط درمیان داشته باشد، اسپانسر تمایلی به سرمایه‌گذاری ندارد و این درحالی است که فوتسال موفقیت‌های بسیاری دارد و مردم درحقیقت دوستش دارند.

با یک پیام در فضای مجازی از سازمان لیگ و تشکیل تیم ملی فوتسال «ب» انتقاد کردی، چرا؟

انتقادم بجا است، تیم ملی «ب» در هیچ‌کشوری وجود خارجی ندارد. زمانی ما با تیم ملی امید به مسابقات داخل سالن آسیا رفتیم و قهرمان بازی‌ها شدیم و اگر قرار است تیم ملی زیر ۲۱ سال تشکیل شود، اتفاق بسیار خوبی است، ولی اگر قرار باشد بازیکن ۲۵ساله‌ای که به اردوی تیم ملی دعوت نشده بخواهد به تیم ملی «ب» برود، این به‌نظرم از اساس اشتباه است. البته برای بازیکنان جوان و امید زیر ۲۱ سال که بروند در قالب تیم امید، نه تیم ملی «ب» و تمرین کنند، مسابقه بروند خوب است که به‌نظرم داشتن تیم ملی امید یک نیاز هم محسوب می‌شود. درگذشته تیم ملی فوتبال «ب» هم به مربیگری پرویز مظلومی تشکیل شد که می‌گویم این اتفاقات فقط در ایران می‌افتد و درست نیست، وقتی کشورهای صاحب نام دنیا نه‌تنها الان، بلکه ۵۰ سال قبل هم تیم ملی «ب» نداشته‌اند، مشخص است که کار اشتباهی است.

دیگر باید چه کنی تا بهترین بازیکن سال آسیا شوی؟

من حرفم را درون زمین می‌زنم و اگر حق‌خوری هم شود حرف می‌زنم. آمار و عملکرد بازیکنان مشخص است و حداقل در ۶ سال اخیر آمار من فراتر از آسیا بود و دیگر صحبت خاصی ندارم، زیاد هم دوست ندارم درباره این موضوع صحبت کنم و دغدغه من دیگر این موضوع نیست. این عنوان سال‌هایی دغدغه من بود که باید به من داده می‌شد و ندادند، الان بدون اینکه فشاری روی خودم احساس کنم سعی می‌کنم از فوتسال بازی کردنم لذت ببرم.

اردوهای تیم ملی از کی شروع خواهد شد؟

خبر ندارم. بعد از فینال لیگ، اردویی برای بازیکنان جوان‌تر برگزار شد و خبر ندارم برای تیم ملی بزرگسالان کدام بازیکن‌ها دعوت می‌شوند و چه زمانی اردو برگزار می‌شود.

درحال‌حاضر تمرین داری؟ امسال برای چه تیمی بازی خواهی کرد؟

قراردادم با باشگاه مس تمام شده و اگر قرار باشد لیگ شهریورماه برگزار شود همین یکی، دوهفته تیم جدیدم را مشخص می‌کنم و اکنون درحال‌ بررسی سه پیشنهاد باشگاه‌های ایرانی هستم.

کرونا بر‌ انگیزه و عملکرد شما تاثیر گذاشت؟

روی ‌انگیزه‌ام تاثیر نگذاشته و همیشه سعی کرده‌ام به‌لحاظ‌ انگیزشی تمام اتفاقات مثبت سال‌های گذشته را فراموش کنم و با ذهن تازه و‌ انگیزه قوی برای به‌دست آوردن افتخارات جدید به میدان بروم، ولی روی عملکردم تاثیر گذاشته است. خودم در فینال مسابقات به‌لحاظ آمادگی جسمانی شرایط خوبی نداشتم، به‌خاطر اینکه سه‌ماه نتوانستم تمرین خوبی داشته باشم، ولی با توجه به شرایطی که هست تیم‌ها با رعایت پروتکل می‌توانند تمرین کنند و من بعد از انتخاب تیمم زمان مناسبی دارم تا خودم را به آمادگی خیلی خوبی برسانم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

شایان شنبه , ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲

امسال چون پلی اف هم نداریم فکر نکنم تاثیرگذارتر از حضور جاوید عامل دیگه ای برا قهرمانی تیم باشه