کد خبر : 203609
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 شهریور 1400 - 12:09
-

خوراکچی :ایران نگین فوتسال جهان است/ پُز تیم ملی را می دهند اما به آن توجه نمی کنند

خوراکچی :ایران نگین فوتسال جهان است/ پُز تیم ملی را می دهند اما به آن توجه نمی کنند

یک کارشناس فوتسال می گوید تیم ملی در صورتی که با بدشانسی رو به رو نشود، می تواند به فینال جام جهانی صعود کند.

به گزارش پایگاه خبری فوتسال ایران، محمود خوراکچی درباره روند آماده‌ سازی تیم ملی فوتسال ایران برای حضور در جام جهانی در دوره ریاست شهاب الدین عزیزی خادم گفت: در دوره‌های قبل آقای تاج و کفاشیان هم تا جایی که می‌توانستند می خواستند به تیم ملی فوتسال کمک کنند. فوتسال ما حقش بالاتر و بیشتر از این ها است. فوتسالمان در دنیا زبان زد خاص و عام است. هر افتخاری فدراسیون دارد، از فوتسال است. در مصاحبه‌ها هم پُز فوتسال را می‌دهند و اما توجهات به این رشته خیلی کم رنگ است. شاید به دلیل اینکه بُعد تبلیغاتی روی فوتسال کم بود، کمتر روی این تیم مانور می‌دادند.

این کارشناس فوتسال با بیان اینکه فوتسالی ها کم توقع هستند و مناعت طبع بالایی دارند، افزود: همیشه می‌گویم فوتسالی با کمترین سرمایه گذاری، بیشترین خروجی را دارد. کشورهای دیگر برای داشتن بازیکنان ایرانی باید میلیون‌ها دلار هزینه می‌کردند تا مانند جاوید، اسماعیل پور، طیبی  یا دروازه‌بان هایمان را داشته باشند. ما بهترین ها را در کشورمان داریم. این یک مدل صرفه جویی در هزینه است. حالا که چنین نگینی را داریم، برای بهبود شرایط سخت افزاری و رفاهی تیم ملی هزینه کنیم. البته گلایه‌ای نداریم.

 
 
وی با اشاره به دوران سخت فدراسیون فوتبال و روی کار آمدن عزیزی خادم یادآور شد: بعد از ۴۰ سال حضور در فوتبال و فوتسال،  به جرات عزیزی خادم سخت‌ترین دوره فدراسیون را در اختیار گرفت. او با اولویت‌هایی که برای خودش قرار داده بود، سر و سامانی به فدراسیون فوتبال داد و به تمام رشته‌ها در بخش زنان و مردان رسیدگی کرد. تیم ملی فوتبال هم از زمان حضور او یک مساوی هم نداده است. میزبانی را هم برگرداندیم. به عنوان پیشکسوت فوتبال و فوتسال عملکرد او را نسبت به روسای قبلی فدراسیون قابل قبول می‌دانم. البته می‌توانست در هنگام نزدیک‌ شدن به جام جهانی یک مراسم بدرقه‌ برای ملی‌پوشان فوتسال برگزار کند اما چون در همان مقطع با تیم ملی عراق و قبلتر با سوریه بازی کردیم و دو برد خوب آوردیم و ما هم در این موفقیت سهیم و خوشحال هستیم، چشم‌ها را نسبت به این عدم بدرقه تیم ملی فوتسال می‌بندیم.

خوراکچی تیم ملی فوتسال ایران را نگین فوتسال جهان دانست و گفت: قبل از رفتن تیم ملی به اردوی تایلند و بازی دوستانه با بلاروس نگران بودم. به این لحاظ که ما بازی تدارکاتی کمی انجام دادیم. از هماهنگی، آمادگی جسمانی و تغییر سیستم تیم ملی نگرانی‌هایی داشتیم اما در این تورنمنت و در بازی با بلاروس دیدم که با درایت کادرفنی از جمله سرمربی تیم ملی و همکارانش و بازیکنان توانمند، این نگرانی من و اکثر کارشناسان برطرف شد. خیلی امیدوارم که بتوانیم از اسم فوتسال ایران دفاع کنیم. ترکیبی، تعویض‌ها و مکمل‌هایی که ناظم‌الشریعه در این مسابقات ایجاد کرد و همینطور آمادگی بالای بازیکنان، باعث امیدواری ما شده است. فکر می‌کنم اگر تیم ملی ما در جام جهانی بد شانسی نیاورد می‌تواند به فینال صعود کند.

دروازه‌ بان سابق تیم ملی فوتسال در جام جهانی درباره تاثیر بدشانسی در مسابقات جام جهانی گفت: در تمامی حرفه‌ها، سوای کارهای تاکتیکی، جسمانی، روحی و روانی، مسئله بدشانسی هم وجود دارد. اگر بدشانسی به ما رو نکند، می‌توانیم با توانایی تیم ملی به فینال برویم. مثلا بازیکن کلیدی ما اخراج نشود یا داوران تصمیمات اشتباه نگیرند. نمی گویم شانس بیاوریم بلکه معتقدم اگر بدشانس نباشیم به فینال جام جهانی می‌رسیم.

او به رقبای تیم ملی در این مسابقات اشاره کرد و ادامه داد: تیم‌های بزرگ جهان هم بیکار ننشسته‌اند. آن‌ها هم تدارک خوبی دیده‌اند و اردوهای دراز مدتی را در کشورهای مختلف داشتند. برزیل، اسپانیا، ایتالیا، روسیه، پرتغال، آرژانتین و سایرین تیم‌های در سطح یک دنیا هستند. ما به جام جهانی می‌رویم و هموطنان عزیز هم این مسابقات را با دید جام جهانی ببینند نه مسابقات آسیایی.

خوراکچی با اشاره به پتانسیل بالایی تیم ملی فوتسال ایران اظهار کرد: اگر خدای نکرده تیم ملی گل هم بخورد، به حدی بازیکنان تاثیرگذار دارد که می‌تواند گل‌های خورده را جبران کند. اگر سه هیچ هم عقب باشد، بازیکنانی مانند جاوید، اسماعیل پور، عباسی، طیبی و … می‌توانند گل خورده را جبران کند. حتی اگر گل بزنیم، اعتقاد دارم با مدافعان خیلی خوب مانند حسن‌زاده، فرهاد توکلی، حمید احمدی و سنگ سفیدی می‌توانیم از گل‌های خودمان دفاع کنیم. این مسائل برای تیم ملی و بازیکنان بسیار مهم است. به لحاظ مهره‌ای به حدی بازیکن داریم که می‌توانیم در این مسابقات موفق شویم. ناگفته نماند ما دروازه بان های خوبی داریم. باقر محمدی، صمیمی و سپهر محمدی هر کدام می‌توانند گلر اول ما باشند. تیم‌های دیگر فقط یک دروازه بان دارند. این اختلاف در تیم ملی نیست.

این کارشناس فوتسال درباره همگروهی تیم ملی با تیم‌های آرژانتین، آمریکا و صربستان در دور گروهی گفت: اولین بازی سخت ترین بازی ما است. در همه دنیا اولین بازی در تورنمنت‌های جهانی و بین‌المللی سخت‌ترین بازی است. اگر برزیل هم با هر تیمی بازی کند، برایش سخت است. اگر از اولین بازی با اقتدار عبور کنیم، در ادامه رقابت ها خوب بازی می‌ کنیم. فوتسال بازی لحظه‌ها و اشتباهات است. اگر در تمامی بازی‌ها، خداوند عنایت کند و بدشانسی نیاوریم، به خوبی پیش خواهیم رفت. تیم ملی باید با تمرکز بالا از فضاها و ضربات آخر به نحو احسن نهایت استفاده را ببرد.

خوراکچی به رقبای تیم ملی پرداخت و یادآور شد: ما در سخت ترین گروه جام جهانی هستیم. درست است که آمریکا سال‌ها در این مسابقات نبود اما همین تیم آمریکا مانع از حضور ما در فینال ۹۲ شد. آن زمان آمریکا ۱۵ میلیون فوتسالیست داشت. می‌دانید که بازیکنان آمریکایی به لحاظ فیزیکی و تاکتیکی در تمامی رشته‌ها درجه یک هستند. در والیبال، بسکتبال و فوتسال هم همینطور است. همینطور که سرمربی این تیم هم گفته، آمریکا می‌تواند شگفتی‌ساز جام جهانی باشد. باید بازی‌های این تیم را ببینیم. من اعتقاد دارم آمریکا و صربستان سخت هستند. صربستان هم فوتسال اروپایی بازی می‌کند. آرژانتین هم دوره قبل اتفاقی قهرمان نشد. اعتقاد دارم اگر کادرفنی مسیر خوبی را برای مرحله بعد انتخاب کنند، کارمان برای رسیدن به فینال راحت‌تر خواهد شد.

این سرمربی تیم های باشگاهی فوتسال ایران همچنین با بیان اینکه یک پیشنهاد هم برای کادرفنی تیم ملی دارد گفت: اگر کادر فنی بتوانند انرژی بازیکنان را مدیریت کنند و زمان بازی بازیکنان کلیدی بالا نرود، در بازی‌های پلی‌آف بازیکنان کلیدی ما به لحاظ قوایی هم تحلیل نمی روند. اگر فلان بازیکن از ۴۰ دقیقه، ۱۵ دقیقه بازی کند و این عدد به دقایق بیشتر نرسد، می‌تواند در بزنگاه‌ها تاثیرگذار ظاهر شوند. در بازی‌ها از بازیکنان به اندازه خودشان بازی بگیرد. افزایش دقایق بازی بازیکنان، می تواند باعث مصدومیت آن ها هم شود.

خوراکچی همچنین یک پیشنهاد هم برای بازیکنان تیم ملی داشت و گفت: ۸۵ میلیون ایرانی منتظر فینالیست شدن شما هستند و شما نماینده ۸۵ میلیون نفر در جام جهانی هستید که بزرگترین ویترین فوتسال جهان است. از این موضوع به نفع فوتسال ایران استفاده کنید.  دنبال آقای گلی و بهترین شدن نباشید. در تمام دوره های ورزشی، هر موقع تیم ملی در تمامی رشته ها همدل بود  و اتحاد داشت کارهای بزرگی کردیم. در جلسه تیم ملی هم قبل از اعزام رفته بودم، بازیکنان خیلی رفیق و همدل بودند. از بازیکنان می خواهم رفاقت خود را حفظ کنند مطمئنا می توانند دل ۸۵ میلیون نفر را که نیاز به انرژی مثبت دارند، ، خوشحال کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.