کد خبر : 225171
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۹:۲۱
-

گفتگوی اختصاصیFut5al با تئوریسن لالیگا:

فوتسال ایرانی بواسطه تکنیک خارق‌العاده چشم‌نواز است/ اسپانیا جزو سه لیگ برتر دنیاست/ رویکرد اسپانیا دوباره جذب ستاره‌های مطرح دنیا شده است/ طیبی ستاره شناخته شده فوتسال جهان است

فوتسال ایرانی بواسطه تکنیک خارق‌العاده چشم‌نواز است/ اسپانیا جزو سه لیگ برتر دنیاست/ رویکرد اسپانیا دوباره جذب ستاره‌های مطرح دنیا شده است/ طیبی ستاره شناخته شده فوتسال جهان است

میکی، تئوریسن فوتسال اسپانیا در خصوص تیم ملی فوتسال ایران و اسپانیا، جذب بازیکنان ایران در لیگ اسپانیا و … اظهار نظر کرد.

به گزارش پایگاه خبری فوتسال، اِدگاردو گارسیا بلدا ملقب به میکی (بازیکن سابق تیم‌ملی فوتسال اسپانیا، مربی اسبق تیم‌های پوزو مورسیا، بارسلونا، پلایاس د کاستیون و والنسیا (قهرمان لیگ) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار Fut5al به بهانه حضور بازیکنان ایرانی در لیگ اسپانیا در خصوص موضوعات مختلف به بیان نظرات خود پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

 

* شما به عنوان یک مربی با تجربه که تقریباً از اولین دوره‌های شکل گیری لیگ اسپانیا حضور داشتید، چه تفاوتی در لیگ سال‌های اخیر و سال‌های گذشته کشورتان می‌بینید؟

من فکر می‌کنم هنوز هم لیگ اسپانیا جزو سه لیگ‌برتر دنیا می‌باشد ولی شاید حدود بیست سال پیش، تمامی بازیکنان مطرح فوتسال جهان چه اسپانیایی و چه برزیلی در لیگ اسپانیا حضور داشتند که به دلیل قدرت اقتصادی اسپانیا در آن سال‌ها بود اما به تدریج این توزیع قدرت در کشور‌های مختلف تقسیم شد. در حال حاضر روسیه، اسپورتینگ و بنفیکا پرتغال و دیگر تیم‌هایی هستند که می‌توانند رقیب جدی برای باشگاه‌های اسپانیایی باشند. در این فصل به نظر می‌رسد که دوباره لیگ اسپانیا به دنبال جذب ستاره‌های تمام کشورها می‌باشند.

 

* در حال حاضر در لیگ اسپانیا کدام مربی نبوغ بیشتری دارد؟

من مربیانی را می‌پسندم که کارهای متفاوت از دیگران انجام می‌دهند و شخصیت و قدرت کافی دارند که روی تیم‌شان طوری تاثیر بگذارند که عملکردشان متفاوت از دیگران باشد. مربیانی مثل دودا(مارتاخنا)، وادیو (پالما)، پاتو (اینتر مویستار) و ایمانول (اُساسونا) مربیان فوق‌العاده‌ای هستند. البته باید این نکته را در نظر داشت که مربی‌ای که بازیکن خوبی بوده مزیت دارد ولی در کل لزوما هر بازیکن شاخصی مربی شاخص نمی‌شود.

 

* در لیگ قهرمانان اروپا به نظر شما باشگاه‌های اسپانیایی مدعی کسب جام هستند یا خیر؟

تیم‌های اسپانیایی در لیگ اروپا همیشه مدعی هستند ولی به طور کلی پنج تیم وجود دارند که همیشه مدعی بوده‌اند: اینترمویستار، بارسلونا، بنفیکا، اسپورتینگ پرتغال و غیرت قزاقستان، نکته قابل تامل نوع بستن تیم، مصدومیت‌ها و محرومیت‌ها تا ماه ژانویه همه عوامل تعیین کننده‌ای برای مدعی اصلی بودن است. نهایتاً به نظرم مثل همیشه مدعیان اصلی اسپورتینگ پرتغال و بارسلونا هستند.

 

* در یکی از آخرین مصاحبه‌های شما با رسانه‌های اسپانیایی از مربیان مُدرن انتقاد کرده بودید و گفته بودید با مرور زمان نقش مربیان در تیم‌ها کم‌رنگ‌تر می‌شود؟

من مدافع نبوغ مربیان هستم و به نظرم این فاکتور همیشه باید در تیم‌ها ملموس باشد. بنابراین، وقتی شاهد این هستیم که تصمیمات خلاقانه مربیان کم تر می‌شوند و تصمیات اتخاذ شده بیشتر بر مبنای آمار کامپیوتری و معیارهای یکسان باشد همه با هم به یک شکل بازی خواهیم کرد در صورتی که به نظر من مربیان مطرح که از سایر مربیان متمایز می‌شوند کسانی هستند که در طول جریان بازی قدرت بازی‌خوانی دارند و تصمیمات مناسب را بر این اساس اتخاذ می‌کنند. هرچه نقش اطلاعات و آنالیز در تصمیمات مربیان پررنگ‌تر باشد، نبوغ مربی کم‌تر خواهد شد. به نظرم نقطه متمایز کننده مربیان باید نوع برداشت از اطلاعات خام آنالیز باشد و بحث آنالیز صرفاً باید نقش کمک کننده در تصمیمات داشته باشد و نه معیار اصلی. نهایتاً من مربیانی را دوست دارم که وقتی بازی تیمشان را می‌بینی بتوانی تشخیص دهی مربیشان کیست.

 

* مدعی امسال لیگ اسپانیا چه تیمی خواهد بود؟

مثل گذشته بارسلونا، چراکه این قدرت اقتصادی را دارد تا با تمامی بازیکنان مطرح تیم‌های دیگر قرارداد بببندد ولی دیگر تیم‌ها چنین قدرتی ندارند.

* آیا فوتسال ایران را دنبال می‌کنید؟

خب، فوتسال ایرانی یکی از چشم‌نوازترین فوتسال‌های دنیاست به دلیل قدرت خارق‌العاده انفرادی بازیکنان. اگرچه بازیکنان ایرانی از نظر تاکتیکی جای پیشرفت زیادی دارند ولی به هرحال تکنیک فوق‌العاده مقابل ضعف تاکتیک‌شان قراردارد و به نظرم تیم‌ملی ایران نیازمند یک تغییر نسل است که البته این مسأله که کم‌کم بازیکنان جوان را جایگزین بازیکنان باتجربه پرافتخار کنید کار ساده‌ای نیست.

 

* نظرتان در مورد جذب چند بازیکن ایرانی توسط باشگاهای اسپانیایی چیست و به نظرتان این بازیکنان می‌توانند با شرایط اسپانیا خود را تطبیق دهند؟

به نظرم حضور در لیگ اسپانیا نیازمند داشتن بیس و پایه تاکتیکی قوی می‌باشد که در ناخودآگاه بازیکن از رده‌های پایه توسط مربیان آن کشور شکل گرفته باشد. لیگ اسپانیا به همین دلیل لیگی بسیار سطح بالا می‌باشد و هر بازیکنی که به این لیگ وارد می‌شود باید هوش تاکتیکی بالایی نیز داشته باشد چون بازیکنان ایران از نظر تکنیکی هیچ مشکلی ندارند. به هر حال به تازگی در ایران فضای بازتری برای خروج بازیکنان ایجاد  شده و از طرف دیگر کشور‌های همچون اسپانیا نیز توجه بیشتری به کشورهایی مثل ایران پیدا کرده‌اند. شاید در گذشته کمی ترس از بستن قرارداد با بازیکنی که از یک فرهنگ ومحیط و زبان کاملاً متفاوت می‌آمدوجود داشت ولی اکنون این روند تغییر کرده است.

 

* از بازیکنان ایرانی که به تازگی به لیگ اسپانیا آمده اند، چقدر شناخت دارید؟

حسین طیبی که چندین سال است ستاره‌ای شناخته شده در فوتسال جهان است، در مورد مسلم اولاد قباد هم عقیده دارم که می‌تواند عملکرد شاخص و متمایزی در لیگ اسپانیا برای تیم پالما داشته باشد ولی در مورد سعید احمد عباسی که قرار است به باشگاه آلبالی برود شناختی ندارم تا بتوانم در این مورد نظر دهم. به هر حال این بازیکنان متفاوت که از نظر تکنیکی شاخص هستند از دل فوتبال خیابانی می‌آیند و باید به این نکته توجه داشت که فوتبال خیابانی به خلاقیت بازیکنان متفاوت و شاخص کمک زیادی می‌کند ولی متاسفانه در حال حاضر آکادمی‌ها به خلاقیت بازیکنان اهمیت زیادی نمی‌دهند و روند آموزششان تنها به پیشرفت بازیکنان معمولی کمک می‌کنند به همین دلیل کشورهای چون اسپانیا و لیگ های مطرح دنیا به دنبال چنین بازیکنانی هستند.

 

* آنیونیو وادیو مربی تیم پالما سال‌ها بازیکن شما بوده و رابطه خوبی با شما دارد، آیا در مورد قرارداد با دو بازیکن ایرانی از شما مشورت گرفته هست؟

خب وادیو مدت هفت سال بازیکن و کاپیتان تیم من بوده، رابطه فوق‌العاده‌ای با هم داریم و در مورد موارد مختلف با هم صحبت می‌کنیم اما در این مورد نظری ندادم و تصمیم کامل با مربی تیم وادیو و مدیر ورزشی تیم آقای تیرادو بوده و من نقشی در این موضوع نداشتم. به هر سو اعتقاد دارم تمامی روندی که باشگاه پالما پیش گرفته در مسیر پیشرفت و موفقیت این تیم هست.

 

* ارزیابی‌تان در مورد تیم‌ملی فوتسال اسپانیا چیست؟

خب سطح تیم‌ملی اسپانیا با خیلی از تیم‌های ملی دیگر برابر شده و این به دلیل پیشرفت بسیاری از تیم‌های ملی دیگر است. البته مسئولیت این امر تنها بر عهده سرمربی تیم‌ملی نمی‌باشد چراکه تیم‌ملی بازتابی از عملکرد مربیان باشگاهی است و مربی تیم‌ملی بازیکنانش را از میان باشگا‌‌ها انتخاب می‌کند. تیم‌هایی وجود دارند که با هشت یا نه بازیکنی خارجی بازی می‌کنند و این نیاز احساس می‌شود که در تیم‌های باشگاهی مربیان باید از بازیکن جوان اسپانیایی بیشتر استفاده کنند که در این صورت می‌توان از سرمربی تیم‌ملی اسپانیا انتظار بیشتری داشت. در حال حاضر دو رهبر اصلی تیم‌ملی اسپانیا کارلوس اُرتیس و سرخیو لوزانو هستند که بالای سی سال دارند و پا به سن گذاشته‌اند. در واقع این مسئولیت مربیان لیگ است تا به بازیکنان جوان اسپانیایی بهای بیشتری دهند و در این صورت تیم‌ملی پیشرفت بیشتری خواهد کرد.

 

* با ارزیابی شما، رنکینگ جهانی تیم‌ملی فوتسال ایران را در چه جایگاهی می‌دانید؟

رنکینگی که معمولاً منتشر می‌شود بر اساس نتایج بازی‌های دوستانه، مقام کسب شده در مسابقات آسیایی و جهانی دوره‌های قبل است که این فاکتور باعث می‌شوند تا رنک اعلام شده کمی از واقعیت دور باشد. عقیده دارم تیم‌ملی فوتسال ایران همچنان جز بهترین‌های هر جام‌جهانی می‌باشد ولی اکنون مدعی کسب مقام ‌قهرمانی جهان نیست.

 

* سال گذشته در جریان دوره دانش‌افزایی تبریز که با حضور کاکائو، لوزانو و جوراندی بود شما سخنرانی ویدئویی برای مربیان ایرانی داشتید، چه استباطی از این دوره‌ها دارید؟

به شخصه همیشه آماده سفری کوتاه برای برگزاری کلاس البته بیشتر با رویکرد عملی در سالن تا تئوری هستم ولی راه پیشرفت و آموزش مربیان صرفاً با دعوت از سخنرانان به هر شکل نیست. یکی از را‌ه‌های پیشرفت مربیان دعوت از مدرسانی با ایده‌هایی کاملاً متفاوت و متناقض از یکدیگر است. بدین ترتیب مربی شرکت‌کننده در دوره با نظرات ودیدگاه‌های مختلف آشنا می‌شود. اگر ما فقط از مدرسان فیفا دعوت به عمل آوریم چون طرح درس آن‌ها یکی است کلیه مطالب تدریس شده یکسان است و مربیان با شیوه‌های متفاوت آشنا نمی‌شوند. دعوت از مدرسان فیفا صرفاً یک شیوه را به مربیان در تمامی کشورها آموزش می‌دهد و نتیجه این امر آن است که محصول این دوره‌ها مربیان یک شکل و بدون خلاقیت است.

 

* و صحبت پایانی؟

می‌خواهم بگویم عملکرد تیم‌ملی یک کشور ثمره کار مربیان در باشگاه‌ها و لیگ است. در مورد ایران، تیم‌ملی این کشور که در چند سال اخیر به عنوان یکی از مدعیان کسب قهرمانی جهان محسوب می‌شد دیگر مدعی قهرمانی نیست و مثل گذشته به راحتی نمی‌تواند کسب مقام اول تا سوم را به راحتی به دست آورد. 

 

مصاحبه و ترجمه : فرحان غضبان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.