کد خبر : 228480
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 مهر 1401 - 9:23
-

/یادداشت/

نقد عملکرد تیم‌ملی فوتسال در آسیا به قلم محسن حسن‌زاده

نقد عملکرد تیم‌ملی فوتسال در آسیا به قلم محسن حسن‌زاده

کارشناس فنی و سرمربی سابق سن‌ایچ ساوه در یادداشتی به پایگاه خبری فوتسال به نقد صریح از عملکرد تیم شمسایی در جام ملت‌های آسیا پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری فوتسال، با پایان یافتن جام ملت‌های آسیا و از دست رفتن عنوان قهرمانی سنتی ایران در این رقابت‌ها، دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به عملکرد تیم‌ملی با هدایت وحید شمسایی مطرح شده است. محسن حسن‌زاده پیشکسوت تیم‌ملی فوتسال ایران و سرمربی سابق تیم‌های مطرح کشور نیز در یادداشتی اختصاصی به Fut5al به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص عملکرد این تیم پرداخت.

در این یادداشت آمده است :«قبل از هر صحبتی اول باید خداقوت عرض کنم به بازیکنان تیم‌ملی که تمام تلاش خود را برای موفقیت فوتسال کشور انجام دادن و هیچ تقصیری متوجه آنها نیست و همچنین خسته نباشید خدمت کادرفنی باید داشته باشم. دوم اینکه با توجه به اینکه اینجا بحث ملی مطرح است ما وظیفه داریم واقعیت‌ها را بیان کنیم هرچند که تلخ باشد. از اساتید خودم و کارشناسان عزیز خواهشمندم به دور از تعصب و دوستی‌ها اظهارنظر کرده و صحبت‌هایشان را در راستای بهبود وضعیت فعلی انجام دهند نه برای خوشایند فرد یا افراد چراکه نگاه ما باید جام‌جهانی باشد و رویارویی با تیم‌های مقتدر و با برنامه‌ای که اگر با این کیفیت باشیم فاجعه رخ خواهد داد لذا منافع ملی بر منافع شخصی و رفاقت‌ها ارجح است.

به اعتقاد بنده تیم‌ملی ما هم به لحاظ فنی و هم از نظر روانی مشکلاتی داشت که شاید اگر در فینال این نتیجه رقم نمی‌خورد این موارد اساسی دیده نمی‌شد و در آینده فوتسال ملی ما را دچار بحران ‌می‌کرد. بنده در مصاحبه قبلی که پس از تورنمنت تایلند داشتم اشاره کردم که تیم‌ملی از نظر هماهنگی در حمله و دفاع  شرایط خوبی ندارد و همچنین در کارهای تیمی تنوع تاکتیکی دیده نمی‌شود. کادرفنی بیشتر متکی به خلاقیت و کارهای انفرادی بعضی از بازیکنان هستند که این نوع بازی در فوتسال منسوخ شده است. باید واقع‌بین باشیم و بپذیریم که فوتسال علمی شده و با روش‌های سنتی نمی‌توان به موفقیت رسید. تیم‌های مطرح دنیا برای موفقیت بیشتر از تاکتیک‌های گروهی و تیمی استفاده می‌کنند و خلاقیت بازیکنان را در خدمت تیم و در زمان‌های محدود و مشخص مورد استفاده قرار می‌دهند؛ نه در اکثر زمان بازی.

خاطرنشان کردیم که اگر کادرفنی تدبیری نیاندیشد و پلن و برنامه‌های دیگری برای خود نداشته باشند قطعا تیم‌ملی دچار مشکل می‌شود مخصوصا در مقابل تیم‌های باتجربه که تمرکز و انسجام بهتری در کار دفاعی دارند  چرا که با یک آنالیز خوب می‌توان با آن مقابله کرد گرچه در اجرای همین خلاقیتی که نزد برخی از بازیکنان وجود داشت هیچگونه هماهنگی و فضاسازی بین  دیگر نفرات داخل زمین شاهد نبودیم.

انتظار می‌رفت سرمربی محترم تیم‌ملی بجای صحبت‌های شعاری و پرداختن به حواشی به نظرات کارشناسان و نخبه‌های فوتسال که دلسوزانه قصد کمک به تیم را داشتند متمرکز شود و نقاط ضعفی که خیلی مشهود بود را رفع کند ولی متاسفانه نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه آقای شمسایی در حساس‌ترین زمان با صحبت‌های غیرواقعی ورفتارهای متناقض خود تیم‌ملی را وارد حاشیه کرد که همین موضوع مزید بر علت شد و در شرایطی که تیم ژاپن نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر بود، متاسفانه شکست بدی به تیم‌ملی ایران تحمیل شد که باعث ناراحتی مردم عزیز و دوستداران فوتسال شد. قطعا اگر در چندین صحنه واکنش خوب دروازه‌بان تیم‌ملی نبود شاید فاجعه‌ای رخ می‌داد و با اختلاف بیشتری نتیجه را واگذار می‌کردیم.

در رابطه با جوانگرایی که کادرفنی تیم‌ملی خیلی روی این مسئله به عنوان دستاورد تاکید دارد به نظر بنده با توجه به میانگین سنی بازیکنان و نظراکثر کارشناسان فوتسال چنین اتفاقی نیفتاده است ولی با فرض اینکه جوانگرایی انجام شده شاید جواب این سوال باعث روشن شدن موضوع شود؛ این که آیا امکان نداشت که با حفظ دو یا سه مهره با تجربه در کنار تیم‌ملی اصطلاحا با شیب ملایم جوانگرایی هم از عنوان قهرمانی دفاع کرد و هم در مسیر جوانگرایی قدم برداشت؟ پاسخ مثبت است؛ قطعا  کار علمی و اصولی اینگونه به هدف می‌رسد در صورتی که در حال حاضر به خاطر تصمیم غیرکارشناسی و شخصی به هیچ هدفی نرسیدیم و از نظر  کیفی و کمی هم نه تنها پیشرفتی نسبت به زمان آقای ناظم‌الشریعه مشاهده نکردیم بلکه برنامه آقای شمسایی هم هیچ دستاوردی برای فوتسال کشور نداشت و تنها از لفظ جوانگرایی استفاده ابزاری شد. بیشتر میتوان گفت ما سرمایه‌سوزی کردیم سرمایه‌ایی که برای آنها هزینه زیادی شده و باید درچنین روزهایی کمک حال تیم‌ملی باشند با استدلالات واهی نادیده گرفته شدند و درنهایت مقام قهرمانی آسیا که برای فوتسال ایران کوچک و عادی شده بود، مجددا آرزو شد.

از نظر فنی با این سبک بازی که بدون تعارف باید عرض کنم نه استراتژی مشخصی برای تیم‌ها و بازی‌های متفاوت داشتیم و نه برنامه‌ تاکتیکی متنوعی برای شرایط سخت و نه در ضربات ایستگاهی خیلی خوب کار کردیم. در پاورپلی هم  فقط با یک روش آن هم بصورت  ناقص کار کردیم همچنین در شرایطی که عقب افتادیم و فشارزیادی که به تیم وارد شد بسیار هیجانی و عجولانه و بدون تمرکز حمله می‌کردیم و مسئله‌ای که خیلی مشهود بود عدم وجود بازیکنی در داخل زمین  که در شرایط پرفشار توانمندی رهبری تیم و بازیکنان را داشته باشد و به آرامش تیم کمک کند، می‌توان اشاره کرد.

لذا اگر بپذیریم که فوتسال علم است و با شعار و وعده و وعید نمی‌توان کسب موفقیت کرد، باید با علم روز دنیا هماهنگ باشیم و حرکت کنیم. به همین دلیل با این کادرفنی با این نوع نگرش و تفکر درآینده هم هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد و چه بسا شاهد پسرفت فوتسال ملی باشیم چرا که در سال بعد تیم‌ها بخاطر حضور درجام‌جهانی قوی‌تر و با برنامه‌تر وارد مسابقات خواهند شد و کار برای ایران دشوارتر می‌شود و همچنین در جام‌جهانی نیز تیم‌ها بسیار قدرتمندتر از تیم‌های آسیایی و مراکشی که در سید چهارم جهان قرار دارد هستند که ما در تایلند از این تیم شکست خورده و در اکثر دقایق بازی حرفی برای گفتن نداشتیم.

آقای شمسایی در تورنمنت تایلند و جام ملت‌ها که فرصت خوبی برای ایشان بود نشان داد که نگرش واعتقاد فنی ایشان همان تفکرات سال۲۰۱۶ است  که خیلی مثمرثمر نیست کمااینکه در آن مقطع نیز با تیم پرمهره تاسیسات دریایی از مسابقات باشگاه‌های آسیا حذف و ضعیف‌ترین نتیجه تاریخ فوتسال باشگاهی ایران را رقم زد که ناکامی بزرگی برای فوتسال ایران محسوب می‌شود. آن زمان در کمال تعجب شاهد هیچ  تغییر و یا واکنشی از سوی مسولان تیم تاسیسات نبودیم و این اتفاق نادر در نهایت منجر به انحلال تیم و از بین رفتن امتیاز تیم پایتخت شد اما الان بحث ملی مطرح است و تیم‌ملی متعلق به ۸۰ میلیون ایرانی است که  تبعات عدم نتیجه‌گیری آن متوجه همه اقشار علی‌الخصوص اهالی فوتسال اعم از مربی، بازیکن، داور و … است. انتظار می‌رود رئیس محترم فدراسیون به عنوان متولی این رشته همان‌گونه که بدرستی و با تدبیر مخالفت خود را با استعفای غیرمسئولانه آقای شمسایی در آن مقطع حساس اعلام کرد، در شرایط فعلی نیز به خاطر آینده فوتسال و نگرانی‌هایی که اهالی فوتسال از شرایط کنونی تیم‌ملی دارند، تصمیم منطقی و درستی را اتخاذ کرده و تحت‌تاثیر حمایت‌ها و توجیه‌های غیرعلمی و غیرکارشناسی که برای این اتفاق ناخوشایند که مردم و اهالی فوتسال را شوکه کرده قرار نگیرند و تیم‌ملی را از این مسیر اشتباهی که می‌توان آینده‌اش را پیش‌بینی کرد بازگرداند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

اسمعیل سه شنبه , ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸

آقای حسن زاده هم از بحث ملی بیشتر برای بیان خصومتهای شخصی با سرمربی تیم ملی سواستفاده کرده چون برادر٣۴ ساله اش از تیم ملی کنارگذاشته شده
این آقا طوری از بحث فنی صحبت میکنن که من ابتدا فکر کردم مطلب از سوی سرمربی تیم ملی اسپانیا بیان شده!! توو کارنامه ایشون از لحاظ فنی چه موفقیتی وجود داره که چنین ادعایی کرده؟؟
لطفاً از کارشناسان بی طرف مطلب بزارید

محمد سه شنبه , ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۳

آفرین بر آقاى حسن زاده که بخشى از ضعف هاى وحید شمسایی و تیم ناهماهنگ او را گفت که بخاطر ناتوانى شمسایی در هدایت این تیم باخت افتضاح به ژاپن ضعیف و متزلزل را به همراه داشت
واقعا وحید شمسایی نه از نظر فنى نه از نظر شخصیتى شایسته هدایت تیم ملى ایران نیست و بدرد فشن شو میخوره تا مربیگرى