کد خبر : 267351
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 خرداد 1403 - 15:26
-

آشنایی با حریفان ایران در جام‌جهانی/ گواتمالا؛ تیمی با تجربه ۵ جام‌جهانی و قهرمانی در کونکاکاف

آشنایی با حریفان ایران در جام‌جهانی/ گواتمالا؛ تیمی با تجربه ۵ جام‌جهانی و قهرمانی در کونکاکاف

تیم ملی فوتسال گواتمالا که ششمین دوره حضور در جام جهانی را تجربه خواهد کرد تاکنون نتوانسته است از مرحله گروهی صعود کند اما به لطف حضور مربیان اسپانیایی پیشرفت های زیادی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری فوتسال ، رقابت های جام جهانی ۲۰۲۴ فوتسال از ۲۴ شهریور تا ۱۵ مهر به میزبانی کشور ازبکستان برگزار می شود و تیم ملی ایران با تیم های ملی فرانسه، ونزوئلا و گواتمالا هم‌گروه است.

فرانسه به عنوان یکی از قدرت های نوظهور فوتسال در اروپا و ونزوئلا به عنوان تیم سوم آمریکای جنوبی که بعد از برزیل و آرژانتین به جام جهانی راه یافته است جدی ترین رقبای ایران در مرحله گروهی خواهند بود. اما گواتمالا حریفی ناشناخته است که توانست از منطقه آمریکای مرکزی و شمالی (کونکاکاف) جواز حضور در این بازی ها را کسب کند.

تیم ملی فوتسال گواتمالا در رده چهلم رده بندی فیفا حضور دارد و پس از کاستاریکا دومین تیم منطقه کونکاکاف است. هدایت این تیم را «استواردو د لئون» برعهده دارد.

میزبانی جام جهانی؛ گام نخست پیشرفت

این تیم گام اول پیشرفت در فوتسال را در سال ۲۰۰۰ برداشت و توانست میزبانی جام جهانی را کسب کند و به لطف این میزبانی در جام جهانی شرکت کرد. در این دوره «فرناندو فررتی» سرمربی مطرح برزیلی هدایت این تیم را برعهده داشت. هرچند این تیم پیشرفت های قابل توجهی در فوتسال کرده بود اما همچنان اختلاف فاحشی با تیم های مطرح جهان داشت به نحوی که در این سال و در گروهی که برزیل، قزاقستان و پرتغال حضور داشتند با نتیجه عجیب ۲۹ بر ۲ به برزیل باخت و برابر پرتغال با نتیجه ۶ بر ۲ مغلوب شد. اما توانستند قزاقستان را با نتیجه ۶ بر ۵ شکست دهند و در پایان با کسب ۳ امتیاز به عنوان تیم سوم از دور مسابقات کنار رفتند.

شکست برابر برزیل سنگین ترین شکست تاریخ فوتسال این کشور محسوب می شود.

هدایت گواتمالا را در سال ۲۰۰۳ «ونسیو لوپز» اسپانیایی برعهده گرفت و انجام دیدارهای تدارکاتی با تیم هایی مانند برزیل و اسپانیا موجب شد سرعت پیشرفت این تیم افزایش پیدا کند اما از راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۴ بازماندند.

قهرمانی در کونکاکاف

گواتمالا در سال ۲۰۰۸ میزبانی لیگ ملت های کونکاکاف را هم به دست آورد و توانست به مقام قهرمانی دست پیدا کند و به لطف این قهرمانی راهی جام جهانی شد.

این تیم اما به لطف حضور بازیکنانی مانند «استواردو د لئون» توانست از مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۰۸ به سلامت عبور کند و برای نخستین بار از مسیر انتخابی راهی جام جهانی به میزبانی برزیل شد. این تیم با اوکراین، آرژانتین، مصر و چین هم گروه بود و با برتری برابر مصر (یک بر صفر) و چین (۱۰ بریک) و شکست برابر اوکراین (۶ بر ۲) و آرژانتین (۲ بر یک) به عنوان تیم سوم از دور رقابت‌ها کنار رفت که البته دستاورد بزرگی محسوب می‌شد.

در آستانه صعود از مرحله گروهی جام جهانی

گواتمالا موفق به جام جهانی ۲۰۱۲ هم صعود کند و با تیم های روسیه، کلمبیا و جزایر سلیمان هم گروه شد که در دیدار اول کلمبیا را با نتیجه ۵ بر ۲ شکست داد. از روسیه ۹ بر صفر شکست خورد و در عین ناباوری و با نتیجه ۴ بر ۳ به جزایر سلیمان باخت و از راهیابی به مرحله بعد بازماند. «استواردو د لئون» در این دوره کاپیتان گواتمالا بود.

گواتمالا در لیگ ملت های کونکاکاف در سال ۲۰۱۲ عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرد.

این تیم در سال ۲۰۱۶ هم به جام جهانی راه پیدا کرد اما تجربه ناموفقی را پشت سر گذاشت و با ۳ شکست برابر ایتالیا، پاراگوئه و ویتنام به عنوان قعرنشین از دور رقابت کنار رفت. در این سال «توماس د لوییس» اسپانیایی هدایت گواتمالا را برعهده داشت.

استواردو د لئون؛ فوتسال به جای جرم و جنایت

«استواردو د لئون» پس از آنکه از دنیای بازیکنی بازنشسته شد حرفه مربیگری را دنبال کرد و در سال ۲۰۲۱ هدایت گواتمالا را برعهده گرفت و در جام جهانی ۲۰۲۱ سرمربی این تیم بود و پس از حذف از جام جهانی، تلاش‌های زیادی برای تقویت این تیم انجام داد.

او یکی از عوامل موثر در پیشرفت فوتسال گواتمالا بود. در دورانی که برای این تیم بازی می‌کرد کاپیتان گواتمالا بود و تجربه جالبی در دوران کودکی دارد. او در محله‌ای فقیرنشین در این کشور به دنیا آمد بزرگ شد و به گفته خودش راحت ترین راه برای او که می‌توانست ثروتی کلان را در اختیارش قرار دهد ورود به بازار مواد مخدر و جرم و جنایت بود.

اما مسیری را انتخاب کرد که هم سخت‌تر بود و هم درآمدی برایش نداشت. او به لطف زمین فوتبالی که در نزدیکی خانه وجود داشت به بازی فوتبال مشغول شد و به مرور مراحل پیشرفت را طی کرد تا به تیم ملی رسید. او به طور موازی تحصیلاتش را در رشته تربیت بدنی گذراند و توانست این رشته را هم به صورت عملی و هم به صورت علمی دنبال کند.

آخرین دوره جام جهانی

آخرین دوره جام جهانی در سال ۲۰۲۱ در کشور لیتوانی برگزار شد که گواتمالا در این سال هم توانست در این مسابقات شرکت کند و در مرحله گروهی با روسیه، ازبکستان و مصر هم‌گروه شد و در دیدار اول با نتیجه ۵ بر ۴ ازبکستان را شکست داد اما در ۲ دیدار بعدی با نتایج ۶ بر ۳ و ۴ بر یک از مصر و روسیه شکست خورد و به ۳ امتیاز به عنوان تیم سوم از دور بازی ها کنار رفت.

این تیم در لیگ ملت های کونکاکاف در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۱ عنوان سوم را کسب کرده بود تا جواز حضور در جام جهانی را کسب کند.

صعود به جام جهانی ۲۰۲۴

گواتمالا در مسابقات لیگ ملت های ۲۰۲۴ کونکاکاف که حکم انتخابی جام جهانی را داشت در مرحله گروهی با آمریکا، جمهوری دومنیکن و ترینیداد و توباگو هم گروه بود که در دیدار اول با نتیجه ۷ بر ۵ دومنیکن را شکست داد. سپس ۵ بر ۳ از سد ترینیداد و توباگو عبور کرد و در دیدار آخر برابر آمریکا به تساوی ۳ به ۳ رسید و به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شد.

در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۹ بر ۴ از سد مکزیک گذشت اما در نیمه نهایی با نتیجه ۶ بر ۳ مغلوب پاناما شد و از راهیابی به فینال بازماند. گواتمالا در دیدار رده بندی ۳ بر صفر کاستاریکا را شکست داد تا به عنوان تیم سوم کونکاکاف جواز حضور در جام جهانی ۲۰۲۴ ازبکستان را کسب کند.

بازیکنان حاضر در تیم ملی گواتمالا همگی در لیگ داخلی این کشور حضور دارند و هیچکدام از بازیکنان این تیم در خارج از کشور بازی نمی‌کنند.

تیم فوتسال گواتمالا علی رغم تجربه بیشتر نسبت به فرانسه و ونزوئلا در جام‌های جهانی نتوانسته است دستاوردی در این مسابقات کسب کند و مهمترین افتخار فوتسالی این کشور قهرمانی در مسابقات کونکاکاف در سال ۲۰۰۸ بود. هرچند به نظر می‌رسد باید این تیم را ساده‌ترین تیم در گروه ایران دانست اما پیشرفت های این تیم در سال‌های اخیر را نباید نادیده گرفت چرا که دست کم گرفتن این تیم می‌تواند بزرگترین ضربه به تیم ملی باشد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.