کد خبر : 225931
تاریخ انتشار : شنبه 5 شهریور 1401 - 11:59
-

خسوس در گفتگوی اختصاصی با Fut5al :

تغییر نسل ایران بدون بازی‌های دوستانه کافی در جام ملت‌ها ریسک دارد/ پیشرفت ازبکستان و اندونزی قابل تامل است/ هاشم‌زاده یک مربی خاص و توانمند است/ ژاپن راه ایران را رفته است

تغییر نسل ایران بدون بازی‌های دوستانه کافی در جام ملت‌ها ریسک دارد/ پیشرفت ازبکستان و اندونزی قابل تامل است/ هاشم‌زاده یک مربی خاص و توانمند است/ ژاپن راه ایران را رفته است

سرمربی اسپانیایی و سابق تیم‌ملی فوتسال ایران در آستانه مسابقات جام ملت‌های آسیا در کویت به اظهارنظر پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری فوتسال، خسوس کاندلاس یکی از مربیانی است که در تاریخ فوتسال ایران، می‌توان به جرات از او به عنوان یکی از مربیان تغییردهنده نسل در تیم‌ملی نام برد. مربی اسپانیایی که خط زدن برخی نامداران از تیم‌ملی با وجود لژیونر بودنشان در دوران سرمربیگری‌اش سر و صدا به پا کرد اما خسوس پای ایده‌های خود ماند تا بسیاری از کارشناسان ریل‌گذاری او را در موفقیت‌های ایران در کسب سکوی سومی جهان با هدایت ناظم‌الشریعه موثر و کلیدی بدانند.

سرمربی اسپانیایی و خونگرم اسبق تیم ملی ایران در گفتگویی با پایگاه خبری فوتسال شرکت کرد که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید:

 

* آیا هنوز فوتسال آسیا را دنبال می‌کنید؟ به طورکلی سطح آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بله، من علاقه‌مندم ورزش سراسر دنیا را دنبال کنم و قطعاً رصد کردن فوتسال آسیا به دلیل تجربه قبلی‌ام و همچنین کمکی که به من جهت پیشرفتم به عنوان یک مربی و مدرس می‌کند برایم مفید است. بدون شک، درحال حاضر خودم را متخصص در ارزیابی سطح فوتسال آسیا نمی‌دانم چرا که به صورت حضوری و عینی درگیر کارکردن با تیمی چه در سطح ملی و چه در سطح باشگاهی نیستم. دانش اطلاعات لزوماً به معنی شناخت واقعی نیست.

 

* آیا تیم‌ملی‌ای (در آسیا) وجود دارد که توجه شما را به خود جلب کرده باشد؟

اگر به نتایج اشاره کنیم می‌توانم بگویم تیم‌ملی ازبکستان و اندونزی. مدل پیشرفت آنها جذاب است. اگر به برنامه‌ریزی هدفمند اشاره کنیم کویت، عربستان، عراق و تایلند که با توجه به برنامه‌ی منظمی که برای سازمان‌دهی تورنمنت‌های دوستانه دارند به مرور به انسجام تیمی بیشتری می‌‌رسند و به عبارتی می‌توان گفت با گذر زمان این کشورها بیشتر به شکل تیمی یکدست و هماهنگ می‌شوند تا تیم‌ملی‌‌ای که صرفاً در کوتاه مدت تشکیل شده باشد. از نظر قدرت رقابت و سطح تیم، به دلیل وجود مشکل کوید و عدم تشکیل مسابقات آسیایی معیار درستی برای مقایسه تیم‌ها با یکدیگر نمی‌توان داشت.

 

* پیش‌بینی و ارزیابی شما از جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۲ کویت چیست؟

ناشناخته است، به همان دلیلی که اشاره کردم، عدم برگزاری تورنمنت‌های آسیایی در یکی دو سال اخیر. ایران بدون داشتن بازی‌های دوستانه کافی دست به تغییر نسل و جوانگرایی زده، در حالی که این بازیکنان جوان برای شرکت در جام ملت‌ها نیاز به کسب تجربه در قالب بازی‌های دوستانه دارند و این یک چالش است. ژاپن نقشه راهش را همچون ایران تغییر داده و به نوعی به دنبال ساخت فلسفه‌ای جدید است که پایه آن را مربیان قبلی اسپانیایی‌اش گذاشتند و در حقیقت ژاپن در حال حاضر بیشتر از بازی دوستانه تمرین داشته است. ازبکستان به عنوان یک مدعی جدی به دلیل کسب نتایج خوب اخیرش همچون تایلند و ویتنام که سرمایه‌گذاری خوبی در این رشته داشته‌اند، شانس خود را خواهد داشت. نهایتاً، می‌خواهم اشاره‌ای به کویت داشته باشم به دلیل برنامه‌ریزی خوبی که داشته است. بقیه تیم‌ها می‌توانند شگفتی جام باشند ولی مدعیان همین کشورها خواهند بود.

 

* ارزیابی شما از تغییر نسل در تیم‌ملی ایران پس از جام‌جهانی لیتوانی چیست؟ به نظرتان این جوانگرایی سطح تیم‌ملی را در جام ملت‌های ۲۰۲۲ کویت پایین می‌آورد؟

با تغییر سرمربی تیم‌ملی ایران این جوانگرایی در راستای برنامه‌ریزی برای جام‌جهانی بعدی جهت حضور قدرتمند و نشان دادن پتانسیل این کشور قابل پیش‌‌بینی بود. عقیده دارم که رقابت‌های آسیایی کویت می‌تواند برای تیم جدید ایران ریسک و به نوعی “تله” باشد چراکه باید فشار روانی یک تیم جوان ولی مدعی را بدون داشتن تجربه قبلی در مسابقات آسیایی روی دوش بکشد. برای حضور در شرایط واقعی بازی نیاز به تجربه است تا یک تیم بتواند بهترین توان بالقوه‌اش با کنترل شرایط محیطی به نمایش بگذارد. وقتی می‌خواهی پیروز یک جام باشی نباید صرفاً روی پیروز شدن  تمرکز کنی. نکته اصلی این است که کادر فنی و بازیکنان باید روی تمریناتی تمرکز کنند که باعث قراردادن یک تیم در مسیر پیروزی می‌شود. نکته با اهمیت دیگر، سطح لیگ یک کشور است. به عنوان مثال، ژاپن به خوبی به اهمیت داشتن لیگ داخلی با کیفیت جهت بالا بردن راندمان تیم‌ملی‌اش پی برده است که این عامل به همراه سرمایه‌گذاری روی رده‌های پایه و داشتن بازیکن در لیگ‌های مطرح دنیا به پیشرفت هرچه بیشتر تیم‌ملی این کشور کمک کرده است.

 

* مدعیان اصلی جام را به ترتیب چه تیم‌های می‌دانید؟

فکر می‌کنم پس از ایران و ژاپن، به ترتیب تیم‌های ازبکستان، کویت، تایلند و ویتنام می‌توانند شگفتی‌ساز جام شوند و دو مدعی بزرگ را  قبل از فینال از دور مسابقات حذف کنند. به نظر من ازبکستان برای کسب نتایج خوب اخیر خواهد آمد، آنها در هر تورنمنتی با آمادگی کامل وجنگنده ظاهر می‌شوند. کویت با برنامه‌ریزی هدفمند و خوب در کشورش به میدان می‌رود. تایلند با بازیکنان خوب و سطح بالا، برنامه‌ریزی استراتژیک، دقت روی جزئیات، دقت نظر در بستن تیم و نهایتاً داشتن یک مربی کاربلد اسپانیایی به نام سزار نونیز یکی از تیم های خوب این دوره خواهد بود اما در مورد ویتنام باید بگویم که در کل کپی کردن نادرست فلسفه دیگر تیم‌ها را لحاظ کرده که ساده‌ترین کار ممکن است چرا که شیوه‌ای که باعث موفق شدن یک تیم می‌شود لزوماً نمی‌تواند برای تیم دیگر مثمرثمر باشد. اگر روی محتوا عمیقاً کار نکنیم، مفاهیم به شکل نادرست و ناصحیح برای تیم جا می‌افتد و این مورد مسیر حرکت تیم را منحرف می‌کند. حضور دیگو جوستوزی تلاشی مثبت برای تیمی است که می‌خواهد در مسیر پیشرفت قرار گیرد.

 

* در جام ملت‌های پیش رو دو مربی ایرانی، سید محمد ناظم‌الشریعه و محمد هاشم‌زاده که هر دو در گذشته از دستیاران شما بودند هدایت تیم‌های ملی عراق و اندونزی را بر عهده دارند. نظرتان چیست؟

وقتی کشوری به مربی‌ای اعتماد می‌کند و هدایت تیم‌ملی‌اش را به او می‌سپارد، قطعاً این اعتماد حاصل تلاش و لیاقت آن مربی بوده و نه این که این فرصت را به او هدیه داده باشند. کار این دو مربی در گذشته در تیم‌ملی و نتایج خوبشان این امکان را برای هدایت تیم‌های آسیایی برای آن‌ها مهیا کرده است و برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم. شخصاً، همیشه مدافع محمد هاشم‌زاده به عنوان یک مربی خاص و توانمند بوده‌ام. مثلی وجود دارد که می‌گوید: مربیان خوب، می‌دانند که بازیکن‌شان چه کاری را به اشتباه انجام می‌دهد. مربیان بزرگ، می‌دانند که چرا بازیکنانشان کاری را به اشتباه انجام می‌دهد و مربیان خاص، از هر دو مورد قبلی اطلاع دارند و شیوه انتقال آن نیز را به بازیکنانشان به خوبی می‌دانند.

 

* در تورنمنتی مثل جام ملت‌های آسیا چه فاکتورهایی روی موفقیت یک تیم می‌تواند تاثیر گذار باشند؟

بلد بودن اینکه چگونه در شرایط سخت، راحت کار کنی می‌تواند نکته متمایز کننده تیم‌ها از هم باشد. فوتسال ورزش خارق‌العاده‌ای است. کمتر ورزشی در دنیا وجود دارد که در آن آخرین بازیکن روی نیمکت هم بتواند تاثیر گذار باشد و سرنوشت و نتیجه نهایی بازی را رقم بزند. فوتسال بازی‌ای است که در آن همه‌ی فاکتورهای غیر دقیق، ممکن و غیر ممکن می‌توانند تاثیرگذارباشند. اینجا چند نکته مهم وجود دارد که تیتروار می شود گفت: برنده بازی تیمی است که برنده جدال‌های ۱*۱ و ۲*۲ باشد. همیشه تیمی که بهتر بازی می‌کند برنده بازی نمی‌شود، تیمی که بهتر رقابت می‌کند پیروز بازی خواهد بود. متمرکز نگه داشتن تیم روی کاری که باید انجام دهد هنر بزرگی است. در جریان یک رقابت، تیمی که در تاکتیک‌ها و جدال‌ها پیروز شود برنده بازی خواهد بود. قدرت واقعی یک تیم در داشتن بازیکنان با کیفیت نیست بلکه در هنر استفاده کردن از توانایی این بازیکنان باکیفیت است. رقابت واقعی به معنی بهتر یا بدتر بودن از حریفت نیست، بلکه در قدرت ازپای درآوردن و شکست دادن حریفت است.

 

* و صحبت پایانی …

یک تیم واقعی چیزی فراتر از کلکسیونی از بازیکنان مستعد است. تیم خوب یک حس مشترک است. یک ارتباط قوی. یک قدرت مشترک که از افراد مختلف با وظایف و نقش‌های مختلف تشکیل شده که برای هدفی مشترک تلاش و از همدیگر حمایت می‌کنند. اگر تیمی با این شرایط نداشته باشی صرفاً یک لیست اسامی داری و نه یک تیم. در پایان می‌خواهم از زبان خوان مانوئل لیو فاکتورهای که باعث پیروزی یک تیم می‌شوند را بیان کنم: شانس، استراتژی و حرکات؛ که فقط دو مورد آن در کنترل ما است و نکته جالب این است که اگر بتوانی دو مورد آخر را به دست آوری، احتمال کسب موفقیت در مورد اول هم بیشتر می‌شود. یک تیم قهرمان، مجموعه‌ای از اشتراکات است.

 

ترجمه و مصاحبه : فرحان غضبان

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.